Ramazan ayının arefesindeyiz. Üç gün sonra nasipse başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden azat ayı olan Ramazan ayına gireceğiz. Rabbim cümlemize bu aya erişmeyi ve bu ayın feyiz ve bereketinden istifade etmeyi nasip eylesin. Amin!!!

İnsanoğlu yaşlandıkça geçmişini özlemeye, geçmişindeki hatıralarını anlatmaya, geçmişteki arkadaşlarını ve dostlarını aramaya başlar. Hatıralarını yazmak ister. Ben de galiba yaşlandım. Geçmişteki hatıraları yazma isteği oluştu bende. Evde kalmanın da bir etkisi olsa gerektir.

Tam yedi sene okuduğum Tonya İmam Hatip Lisesi'ndeki bazı arkadaşlardan kısaca bahsetmek istiyorum. Zira orada kayda değer güzel katıralarımız var. Okuyan arkadaslar mutlu olacağını düşünüyorum. Şimdiden oradaki arkadaşlara selâm olsun, hepsine sevgi ve saygılarımı sunuyorum. O arkadaşlardan bazılarıyla arada görüşüyorum, bazılarıyla ise aradan 35 sene geçmesine rağmen hiç görüşmek nasip olmadı.

Biz okuldan 1984- 85 me'zunlarıyız. Sınıfta 30 kişiydik. Hemen hemen her biri bir yerlerde görev almıştır. İyi makamlara gelenler de vardır. Sınıfımız 11. ve 12. sınıfta tek şubeydi. O zaman Tonya'daki en başarılı lisesiydi. O zamanki kısıtlı imkânlarla 6 arkadaşımız üniversite imtihanını kazanmıştı. O zamanki şartlarda bu bir başarıydı.

Burada sadece sınıf arkadaşlarımdan söz edeceğim. Nasip olursa başka yazılarımda da öğretmenlerimizden nahsedeceğim. Çok kiymetli öğretmenlerimiz vardı. Çoğu hayattadır ve halâ görüştüklerimiz vardır. Ölenlere Allah Teâla'dan rahmet diliyorum.

Tonya İmam Hatip deyip de Yusuf ULUSOY, Servet ALTUNTAŞ, Ahmet KURT, Yusuf BERBEROĞLU, Ahmet Hamdi BAKİ, Ömer CORA, Sabri UZUN, Muhammet GÜNAYDIN, Zafer BAŞER, Adil CORA, Mehmet KOĆ, Selim KURT, Muhammet YÜKSEL, Adnan KÖSE, Ahmet ULUSOY, Muhammet ERDOĞRUL'u..... hatırlamamak mümkün mü? Her biri bir değerdi ve farklı farklı özellikleri vardı. İsimlerini hatırlayamadıklarım da var. Yaşlılık diyelim. Her birine selâm olsun.

Yusuf ULUSOY: Okulu birincilikle bitirdi. Ankara İlahiyat mezunu, İmam Hatiplik ve daha sonra yurt dışı görevi yapmış, şu an itibarıyla Yalova ili, Çiftlikköy İlçesi'nin müftülük görevini yürütmektedir. Kendisiyle zaman zaman görüşüyor, dostluğumuz devam etmektedir. Okulda da en çok beraber gezdiğim daima örnek aldığım, zekâsına ve disiplinli çalışmasını örnek aldığım bir dostumdu. Ayrıca sınıfımızda başkanlık yapmış okulumuzun futbol takımında, iyi futbol oynuyordu. Bilgi yarışmalarında sınıfımızı temsil edenlerden birisidir.

Ahmet KURT; Kültürel dersleri çok iyi olan, farkli görüşleriyle dikkat çeken, uzlaştırıcı tavrıyla ön plâna çıkan sınıfımızın yıldız isimlerinden birisiydi. Yapılan bir münazarada kendi grubunu başarıya taşımıştır. 3 dönem boyunca Tonya'nın belediye başkanlığını yürütmüştür. Şimdi sanıyorsam Trabzon Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nü yürürmektedir. Ara sıra görüşüyoruz.

Servet ALTUNTAŞ; Sınıfımızın tek hafız ögrencisiydi. Bizden bir kaç yaş büyüktü. Okulu ikincilikle bitirmiş, Konya İlahiyat'tan sonra Yüksek Lisan yapmış, İmam Hatiplik, öğretmenlik, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, şimdi de Konya Milli Eğitim Müdür Yardımcıliğı görevi yapmaktadır. Sınıfımızın yıldız isimlerindendi. Sınifimızın başkanlığını yapmış, güler yüzlü, uzun boyuyla dikkat çekerdi. Sosyal medya aracılığıyla görüşüyoruz arada sırada.

Yusuf BERBEROĞLU; Tarihi bilgisiyle dikkat çekiyordu. Kültürel dersleri çok iyiydi. Kayseri İlahiyat mezunu. Uzun süre yöneticilik yaptı, halâ da yöneticilik yapmaya devam etmektedir. Çok iyi dostluklarımiz oldu. Ara sıra Tonya'da görüşüyoruz.

Zafer BAŞAR; Sınıfımızın sakin ve başarılı öğrencilerinden birisiydi. Nedense yüksek tahsil yapmayı tercih etmedi. Tonya'da esnaflık yapmaktadır. Zaman zaman görüşüyoruz. Çok vefalı bir insan. Her Tonya'ya gittiğimde görüşüyoruz. Çok ilgili davranıyor, kendisine teşekkür ederim.

Muhammet GÜNAYDIN: Sınıfımızın gülüydü. Esprileri kuvvetliydi. Sürekli numarası tahtaya yazılıydı. Farklı görüşleriyle sürekli dikkat çekerdi. Sınıfta olmadığında eksikliği hissediliyor, gözler sanki onu arıyordu. Çok açıksözlüydü. Çekinmez sözünü söylerdi. Atatürk Üniversitesi Biyoloji bölümünde okurken evlenmesi üzerine maalesef okulu bitirememiştir. Hayatıni ticarete atamıştır. Zaman zaman kendisiyle telefon aracılığıyla görüşmekteyiz.

Adnan KÖSE; Sınıfımızın sakin öğrencilerinden biriydi. Kimseyle bir kavgası olmazdı. Başarılı olmaya gayret ederdi. Kur'an'dan yaptığı ezberleri dinlememi isterdi. Aynı sırada oturduğumuzu hatırlıyorum. Bir süre Kur'an Kursu öğretmenliği yapmıştır. Sosyal medya aracılığıyle görüşmekteyiz.

Muhammet ERDOĞRUL: Sınıfımızdaki lakabı "TEĞMEN"di. Ortaokuldan sonra İmam Hatip'in lise kısmına gelmiştir. Büyük bir gayretle okulu başarıyla bitirmiştir. Halen Tonya'nın bir köyünde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Ara sıra görüşmekteyiz.

Muhammet YÜKSEL: Sınıfımızın neşeli ve esprisi güçlu olan arkadaşlarımızdan birisiydi. Uzlaşmacı güler yüzlüğüyle ve esprileriyle kendisini hatırlıyorum. İmam Hatip olarak vazife yapmaktadır. Ara sıra görüşüyoruz.

Ahmet Hamdi BAKİ. Sınıfımizda ćok hızlı okuyan birisiydi. Güzel top oynar, sınıfın futbol takımındaydı. Aynı sırayı paylaştık. 35 yıldan beri yüzyüze görüşmedik. Faceboom aracılığıyla paylaşimlarını görüyorum. Nerede görev yaptığı hakkında bilgim yoktur.

Mehmet KOÇ: Sınıfımızın sesi çıkmayanlardan. Halen Samsun'da bir omulda müd. yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Bir kere tesatüfen karşılaştık. Bir iki sefer de tekefonda gòrüştük.

Selim Kurt polismiş, hiç görüşmedim. Mehmet Ali Birinci İzmir'deymiş. Hiç görüşmedim. Ahmet Ulusoy ayrı bir macera. Hiç bir bilgim yok. Facebookta buldum kendisini yanilmiyorsam. Yazdim cevap vermedi.

Ömer CORA: Tonya'da büyük esnaflarda birisidir. Çok iyi dostumdur. Güzel günlerimiz geçti. Halà görüsüyoruz.

Sabri UZUN; Sınıfımızın uzun boylularından biriydi. Sakin bir arkadaşımızdı. Zengin aile çocuklarından biriydıi. Mütevazili duruşuyla örnek bir arkadaşımızdı. Bir kaç yıl önce telefon görüşmemiz oldu. Uzun uzun konuşarak geçmişi yadettik. Halâ facebook aracılığıyla diyaloğumuz devam etmektedir.

Burada hatırlayamadığim arkadaşlar da var. Kusura bakmasınlar. Isterim bundan sonra her biriyle görüşmek. Hatta her yıl belirlenecek bir yerde bir araya gelmek. Geçmişteki arkadaşlarla yılda bir, bir araya gelenler çok var. İnşallah bu yazım buluşmaya bir vesile olur. Bazı arkadaşlarımız öncülük yapabilir.

Tüm arkadaşlar selâm olsun. Şimdiden iyi Ramazanlar diler, görüş ve düşüncelerinizi bekler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

Tonya İmam Hatip Lisesi'nden Hatıralar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İLYAS YAVUZ 13 ay önce

Okul yıllarındaki aniları paylaşmak çok güzel bir etkinlik.İyi bir başlangıç yaptı Cemal Hocam. Umarım herkesin okul yıllarındaki anıları tazelemesi gündeme gelmesine vesile olur. Öğretmenlerinizle olan anılarınızda merakla bekliyorum

Avatar
YUSUF ULUSOY 13 ay önce

Bu yazıyı yazan ve bizleri 1980 li yıllarda ki anılarımıza götürem Mustafa Cemal Tomar hocamıza ve burada yayımlanmasına vesile olanlara teşekkür ederiz.