Zorunlu Hizmet Affı İsteyen Öğretmenler İçin Çözüm Süreci Ne Oldu?

Zorunlu Hizmet Affı İsteyen Öğretmenler İçin Çözüm Süreci Ne Oldu?

Zorunlu Hizmet Affı İsteyen Öğretmenler İçin Çözüm Süreci Ne Oldu? Devlet yönetiminde genel mevzuatlara ek olarak uygulanan birtakım gelenekler bulunmaktadır. 10 yılda bir gelen Zorunlu Hizmet Affı’nın gerçekleşmesi de kaçınılmazdır.

Zorunlu Hizmet Affı İsteyen Öğretmenler İçin Çözüm Süreci Ne Oldu?

Devlet yönetiminde genel mevzuatlara ek olarak uygulanan birtakım gelenekler bulunmaktadır. 10 yılda bir gelen Zorunlu Hizmet Affı’nın gerçekleşmesi de kaçınılmazdır.

2010 Yılı İçin Zorunlu Hizmet Affı Geldi!

06.05.2010 tarihli 27573 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ‘zorunlu çalışma yükümlülüğü süreleri’ başlıklı 27. maddesinin 2. fıkrasında buluna Bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden sonra Bakanlık öğretmen kadrolarında göreve başlayanlar; çalışmakla yükümlüdür’ hükmü ile yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 06.05.2010 tarihi öncesinde göreve başlayan öğretmenlerin zorunlu hizmetten muaf tutulması söz konusudur.

Sonrasında bu yönetmeliğin yürürlükten kaldırıldığı 17.04.2015 tarihli 29329 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin ‘Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları ve süreleri başlıklı 42. maddesi 1. fıkrasında belirtilen Bakanlık öğretmen kadrolarında 6.5.2010 tarihinden sonra göreve başlayanlar şeklinde bu muafiyet korunmuştu.

Günümüzde ise Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yöneltilen ‘Öğretmenlere zorunlu çalışma affı gündemde midir?’ sorusuna yanıt olarak ‘Halen yürürlükte bulunan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğine göre 06.05.2010 tarihinden sonra Bakanlığımız öğretmen kadrolarında göreve başlayan öğretmenler zorunlu çalışma yükümlüsüdür. Zorunlu çalışma yükümlülüğüne ilişkin herhangi bir mevzuat düzenlemesi yapılması durumunda Bakanlığımızca kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.’ açıklaması yapılmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.