Yeniden yazılmış başlık: Maaşlar 9.144 liraya yükseldi! Meclis'te onaylanarak yasalaştı, müjdeli haber geldi.

Yeniden yazılmış başlık: Maaşlar 9.144 liraya yükseldi! Meclis'te onaylanarak yasalaştı, müjdeli haber geldi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile emekli olanların bir kısmının çalışmaya devam ederken bir kısmının da direkt emekliliğe ayrılacağı ve çalışmaya devam edeceklerin maaşlarının yükseleceği bildiriliyor. Bu kişilerin maaşları 9.144 TL olacak.

EYT'nin yasalaşmasıyla vatandaşların bir kısmının SGK'den, bir kısmının da e-Devlet üzerinden işlemlerine başladığı belirtiliyor. Ayrıca, EYT ile emekli olanların bir kısmının çalışmaya devam ederken bir kısmının da direkt emekliliğe ayrılacağı vurgulanıyor. Çalışmaya devam edeceklerin maaşlarının yükseleceği ve bu kişilerin maaşlarının 9.144 TL olacağı ifade ediliyor.

EYT ile emekli olanlar arasında aynı iş yerinde çalışmak isteyenlere de güzel bir haber var. Yapılan açıklamaya göre, EYT kapsamında emekli olanların 30 gün içinde aynı iş yerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 oranında sosyal güvenlik destek primi indirimi hakkından yararlanabilecekleri belirtiliyor. Ancak, bu süre geçtikten sonra aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlere indirim yapılmayacağı vurgulanıyor. Bu sürenin ilk etapta 10 gün olarak belirlendiği, 30 günlük süre içinde aynı iş yerinde çalışan başka bir iş yerine geçerse indirim söz konusu olmayacağı aktarılıyor.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, asgari ücretle EYT emeklisi olanlara yönelik önemli bir açıklama yaptı. Erdursun, yüzde 15 oranında sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi kesileceğini belirtti ve hesaplama detaylarını paylaştı. Buna göre, emekli olduktan sonra aynı brüt ücretle çalışmaya devam edenlerin yüzde 15 yerine yüzde 7.5 sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesintisi yapılacağı ifade ediliyor. Bu durumda aylık prim kesintisinin bin 501 lira 20 kuruştan 750,60 liraya düşeceği ve bu tutardan da 112,59 lira gelir vergisi kesileceği duyuruluyor. Yapılan hesaplamalara göre, emekli olduktan sonra aynı brüt ücretle çalışmaya devam eden kişilerin eline 9.144 TL net ücret geçecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.