Wall Street Journal'dan seçim yorumu: Medya, iktidarın kontrolü altında!

Wall Street Journal'dan seçim yorumu: Medya, iktidarın kontrolü altında!

Wall Street Journal, 14 Mayıs seçimleri ile ilgili yaptığı bir yorumda Erdoğan'ın "tüm avantajlara rağmen mutlak bir zafer sağlanamadı" ifadelerine yer verdi.

 ABD merkezli olarak yayın yapan Wall Street Journal (WSJ), Türkiye'nin 14 Mayıs seçimlerine ilişkin başyazı yayınladı. Yayın kurulu tarafından hazırlanan bir analizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "tüm avantajlarına rağmen mutlak bir zafer elde edemediği" değerlendirildi.

'SEÇMEN DEĞİŞİM İSTEĞİNİ ORTAYA KOYDU'

Wall Street Journal'dan seçim yorumu Medya, iktidarın kontrolü altında

 Makalede, seçmenlerin "değişime istekli olduklarını gösterdikleri" belirtilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otoriter kurum yönetimi sayesinde ikinci tur oylamanın kazanılabileceğine işaret edildi. WSJ, Erdoğan'ın merkez bankasının bağımsızlığını yok ettiğini yazdı ve ortaya çıkmış olan enflasyonun memnuniyetsizliği körüklediğini açıkladı.

“Muhalefet hedef alınıyor ve medya iktidarın kontrolünde.”

 WSJ, seçimden sonra AGİT gözlemcilerinin Erdoğan'ın orantısız bir şekilde kayırıldığını vurguladığını ve ifade özgürlüğünün bastırıldığını, İBB'nin Başkanı Ekrem İmamoğlu ile HDP'nin de bu süreç içerisinde hedef alındığını kaydetti. Başyazı, medyanın da hükümet kontrolü altında olduğunu belirterek, “Kılıçdaroğlu, mesajını iletebilmek adına YouTube'a ve sosyal medya platformlarına güvenmek zorunda kaldı" dedi.

"Ülkenin yarısı hayal kırıklığına uğrayacak"

 WSJ'nin analizi, tüm bu avantajların Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanmasını sağlayabileceği sonucuna vardı: "Ama iktidardan vazgeçmeyi reddeden bir diktatörün yönetimi reddedilecektir. Bu sonucu düşünmek ülkenin yarısını hayal kırıklığına uğratacaktır."

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.