Naci Görür'ün Açıklamaları Yine Endişe Verici! 7.4 Şiddetinde Bir Deprem Bekleniyor: Hangi İller Risk Altında?

Naci Görür'ün Açıklamaları Yine Endişe Verici! 7.4 Şiddetinde Bir Deprem Bekleniyor: Hangi İller Risk Altında?

Prof. Dr. Naci Görür, önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında, 7.4 şiddetinde bir depremin olabileceğini ve beklenen illeri de açıkladı.

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli deprem felaketi sonrasında deprem gerçeğiyle yüzleşiyor. Prof. Dr. Naci Görür, tv100 ekranlarında yaptığı açıklamalarda, Türkiye'nin merkez üssü Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsıldığını belirtti. Bu depremler sonucunda 44 binden fazla kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi evsiz kaldı.

Son olarak, tv100'de Candaş Tolga Işık ve Prof. Naci Görür ile "Sesimi Duyan Var Mı?" programında deprem konusu ele alındı. Prof. Dr. Naci Görür, açıklamalarında İstanbul'da beklenen depremde Marmara sahillerinin çoğunun 9 şiddetinde etkilenebileceğini belirtti.

Naci Görür, açıklamalarında Tuzla ve Yeniköy'deki 7 şiddetindeki depremin, 9 şiddetindeki deprem gibi etkileneceğini söyledi ve şunları ekledi: "Okan Tüysüz hocamız, 2000 yılında bu çalışmaları yaptı. Sahile yakın kesimlere 9 şiddetinde etki edeceği söyleniyor. Hem Anadolu hem de Avrupa yakasında deniz kıyısına yakın semtler etkilenecek. Bazı yerlerde bu şiddet 8 olabilir."

NACİ GÖRÜR UYARILARDA BULUNUYOR

Naci Görür, üç bölge için deprem uyarısında bulunarak açıklamalar yaptı. Görür, şu açıklamalarda bulundu:

Avrasya ve Anadolu levhası arasındaki sınır boyunca Anadolu, Batı'ya doğru hareket ediyor. Levha sınırı ve levhalardaki hareket nedeniyle bu bölgede sürekli olarak depremler meydana gelecektir. Türkiye'nin en tehlikeli deprem sınırı yaklaşık Karlıova ile Yunanistan arasındaki 1650 kilometrelik alandır.
İkinci olarak, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda Bingöl-Karlıova arasındaki alan, akademik bir sorundur. Arap levhası kuzeye doğru hareket ettiği için bu bölgede depremler meydana gelmektedir. Güneyde Hatay ve Adana havzaları vardır. Hatay'da deprem yaşandı. Levhanın hareketi nedeniyle enerji diğer faylara da aktarılmış olabilir. Adana havzasının devamı Kıbrıs'ta sınırlanır. Yedisu fayında 7 büyüklüğünde bir deprem olabilir.
BEKLENEN KIRILMA

Kırılma neredeyse kırılmayan yerde oluşur. Kırılmayan yer de kırılacaktır. Özellikle İstanbul'da büyük bir deprem beklenmektedir. Bölge sismik bir boşluk içindedir. Yaptıkları tüm araştırmalar Marmara'nın kırılması gerektiğini göstermektedir. Adalar fayı ve Kumburgaz fayı ya beraber ya da ayrı ayrı kırılacaktır.
Batı Tekirdağ fayının da 1912'de kırıldığı düşünülmektedir. Dolayısıyla İstanbul'da deprem olacağı bilimsel gerçekliklerle desteklenmektedir. Bursa, Çanakkale ve Balıkesir bölgeleri de dahil olmak üzere Marmara bölgesinde hassas bölgelerin olduğu bilinmelidir.
İZMİR İÇİN UYARI

İzmir Körfezi'nde büyük bir fay vardır. İzmir fayı ciddi bir faydır ve 7 ve üzeri büyüklükte bir deprem meydana getirebilir. Körfez alanı 70 kilometre olsa da 117 kişi hayatını kaybetti. O bölge zayıf bir zemine sahiptir. İzmir bölgesinde yaklaşık 12-13 tane aktif fay bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.