Kiralık Evlerde Artış Konusu İle İlgili Yeni Karar Alındı! 3 bin ile 5 bin TL arasında!

Kiralık Evlerde Artış Konusu İle İlgili Yeni Karar Alındı! 3 bin ile 5 bin TL arasında!

TBMM'de kabul edilen yedinci yargı paketi, kiralık evlerdeki artışlarla ilgili konuları ele aldı. Yeni karar ile birlikte, kiracı ve ev sahipleri için kolaylıklar sağlanacak.

Son zamanlarda kiralık gayrimenkullerin fiyatları oldukça yükseldiği için vatandaşlar zor durumda kalmıştı. Ancak TBMM tarafından alınan yeni kararla birlikte, kiracı ve ev sahipleri için değişiklikler yapıldı. Bu karar, kiracılar ve ev sahipleri için neleri içeriyor, işte detaylar:

Kiracılar Şikayetlerini Nereye Bildirebilecekler?

Son zamanlarda kiralık gayrimenkuller fiyatlarındaki artışlar nedeniyle vatandaşlar oldukça zorlanıyor. Üstelik aşırı yüksek aidat artışları da sorunları daha da arttırıyor. Bu zorluklar altında, vatandaşlar fahiş artan kira ve aidat konusunda şikayetçi oluyorlar. Bu şikayetler nedeniyle, kiracılar ve ev sahipleri arasında davalık bir süreç başlıyor. Ancak bu süreç uzun sürüyor ve Sulh Mahkemesine gitmek gerekiyor. Vatandaşlar, İstanbul iline bağlı Sarıyer, Ataşehir, Bakırköy ve Bahçeşehir gibi bölgelerde yer alan sitelerde aidat fiyatlarının fahiş fiyatlara ulaştığını bildiriyor. Bu bölgelerde, 3 bin TL ödeyen kiracılar olduğu gibi, 5 bin TL ödeyen kiracılar da var. Ancak yeni alınan kararla birlikte, kiracı ve ev sahibi arasındaki anlaşmazlıklar arabulucular tarafından çözülecek. Ayrıca, arabulucular aidat anlaşmazlıklarına da bakacak.

Arabuluculuk Hangi Konulara Bakıyor?

Kiracı ve ev sahibi arasındaki anlaşmazlık veya aidat anlaşmazlığı yaşayan kiracılar, arabuluculara başvurarak sorunlarını mahkemeye gitmeden kısa sürede çözebilecekler. Ayrıca, komşu şikayetleri, depozitonun geri alınmaması durumu, kiracıların mülke verdiği hasar gibi konular da arabuluculukla kısa sürede çözülebilecek.

Aynı zamanda, söz konusu yargı paketi kapsamında, haciz uygulamaları da değişecek. Ev eşyası artık haczedilemeyecek. Örneğin, evde yaşayan çocuğun özel eşyası olan bilgisayar.

Arabuluculuk süreci nasıl işleyecek? Arabuluculuk süreci, anlaşmazlık yaşayan tarafların arabulucuya başvurması ile başlayacak. Arabulucu, tarafların talep etmesi halinde anlaşmazlığın konusunu belirleyecek ve tarafların görüşlerini dinleyerek bir çözüm önerisinde bulunacak. Taraflar arasında anlaşma sağlanması durumunda, arabuluculuk protokolü hazırlanacak ve taraflar tarafından imzalanacak. Bu protokol, icra takibinde delil teşkil edecek ve hukuki bir bağlayıcılığı olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.