Gece Uyuyamıyorum Diyorsanız Yapmanız Gereken Sadece Bu

Gece Uyuyamıyorum Diyorsanız Yapmanız Gereken Sadece Bu

İş ve sosyal hayatımızı dengeleyebilmek için bazen uykumuzdan feragat etmemiz gerekiyor. Uyku eksikliğinin yol açtığı problemler yorgun hissettirmekten çok daha fazlasına sahip.

İş ve sosyal hayatımızı dengeleyebilmek için bazen uykumuzdan feragat etmemiz gerekiyor. Uyku eksikliğinin yol açtığı problemler yorgun hissettirmekten çok daha fazlasına sahip. Farklı sağlık sorunlarının çıkmasına sebep olabiliyor. Peki yeterince uykusuz kalmış olmanın belirtileri nedir diye uzmanına sorarak öğrendik…

Uykusuzluğun Etkileri

İnsan hayatının 3te 1i uykuda geçmektedir. Çoğu insan uykusuz geçen birkaç günün ardından enerjisi bitmiş mutsuz ve gergin bir şekilde güne başlayabiliyor. Ruh halimizde oluşan dalgınlık, sakarlık ya da aşırı kahve tüketimi de genelde bu dönemlerde kendisini gösteriyor.

Dinlendirici ve rahatlatıcı bir şekilde geçirdiğimiz uykusuz günler kişinin günlük hayatını oldukça fazla olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Uyku eksikliği kişinin aynı zamanda günlük hayatındaki okul, iş sosyal yaşantı ve aile hayatına kadar çoğu iletişimimize olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Aynı zamanda fizyolojik olarak bağışıklık sistemimizi beyinsel aktiviteleri ve kalbimizin ritmini de yüksek oranda etkiliyor.

Uzmanlar Diyor Ki:

Uyku ihtiyacının karşılanması konusunda fazla uyumak ya da hiç uyuyamamak gibi uyku problemlerinin etkilerini  Uyku Bozukluğu ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, uyku yoksunluğunu açıkladı. “Uyku fonksiyonları rutin olarak tüm işlevlerini zamanında gerçekleştirmesi gerekiyor. Uyuduğumuz 8 saatlik zaman dilimi öğlen 12.00 akşam 20.00 sıralarında işleve geçerse yine de yeterince uyumamış oluruz.. Aynı zamanda gece saati olması fakat 4 saatlik bir uyku uyumanızda uyku fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor.’’

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Seha Akduman Uykusuzluk belirtilerine birçok fizyolojik etmen etkili olabileceği gibi ilaç kullanımı ya da uyku hijyeni dediğimiz etmenlerden dolayı da bozulabiliyor. Aynı zamanda aşırı yorgunluk, huzursuz bacak sendromu ve psikolojik sebeplerde uykumuzu bozan etkenlerden.’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.