EYT İçin Kritik Konu! SGK Kararını Açıkladı

EYT İçin Kritik Konu! SGK Kararını Açıkladı

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili konu Türkiye’de uzun süreden beri gündemi meşgul eden konular arasında yerini alıyordu.

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili konu Türkiye’de uzun süreden beri gündemi meşgul eden konular arasında yerini alıyordu. Geçtiğimiz haftalarda emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili yasa çıktı ancak kafalar daha farklı alanlarda soru işareti oluşmaya başladı. Sosyal güvenlik kurumu ise yayınlamış olduğu bir genelge neticesi ile emeklilikte yaşa takılanlarla emekli olan vatandaşların sorularına cevap mahiyetinde bir yayınlama yaptı.

Sorulara Cevabı SGK Verdi

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemeler çerçevesinde birçok vatandaş Nisan ayından itibaren olmak üzere emekli maaşını alacaklar. Halen daha dilekçelerin verilme süreci devam ederken bir yandan kimlerin bu düzenlemeden yararlanıp yararlanmayacak konusu da halen daha kafalarda soru işareti olarak kalmaya devam ediyor. Cevapsız kalan bu soruları ilişkin olarak yanıt ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geldi.

 Kurumun yayımlamış olduğu genelge ile soru işaretleri cevap buldu ve genelgede 3.600 gün şartı ve 3 Mart sonrası başvuru yapan vatandaşlarla ilgili soru işaretleri giderilmiş oldu. Sosyal güvenlik genelgesi ile emeklilikte yaşa takılanlarda merak edilen detaylar ise madde madde paylaşıldı. Vatandaşın ilk yere giriş tarihi 8 Eylül 99 ve bundan öncesinde olan Sosyal Güvenlik Kurumlu bayan çalışan 20 yıl çalışma yılı ve aynı zamanda ilk sigortalı olmuş olduğu tarihe bakıldığında 5.000 ya da 5975 prim günü doldurma şartı aranıyor.

 3 Mart 2023 tarihinden sonra da başvuru yapmaları halinde emekliliğe hak kazanabiliyorlar. Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olarak çalışan erkek çalışanlar ise 25 yıllık çalışma hayatını tamamlayıp ilk sigorta oldukları tarihe göre hesaplandığında 5000 prim günü ya da 5975 prim günü doldurmaları şartıyla 3 Mart 2023 tarihinden sonra dilekçe vermeleri halinde emekliliğe hak edecekler.

23 Mayıs 2002 tarihi itibari ile de 2 yıl 11 ay herhangi bir şekilde hizmeti bulunan bir bayan memurun toplamda 22 yıl çalışma hayatı olmuş oluyor. En az 20 yıl çalışma yılı olan çalışana ise 15 Nisan 2023 tarihinden itibaren emekli maaşı bağlanması mümkün hale gelecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.