Et ve Süt taklitçileri için incelemeler ve denetimler başladı!

Et ve Süt taklitçileri için incelemeler ve denetimler başladı!

Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Reklam Kurulu, Et ve Süt Kurumu gibi resmi kuruluşları taklit eden kasap işletmelerine yönelik incelemeler ve denetimler başlattı. Bu konuda, Reklam Kurulu ve Ticaret Bakanlığı bir açıklama yaptı.

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, son zamanlarda bazı kasap işletmelerinin ESK unvanı ve logosunu taklit ederek "Et Balık Kasabı", "Et Balık K." ve "Et Balık il/ilçe adı" gibi benzer isimler kullanmaya başladığı belirtildi. Reklam Kurulu'nun bu işletmelerin reklamlarını inceleyerek, tüketicilerin güveninin kötüye kullanıldığı ve istismar edildiği gerekçesiyle idari para cezaları ve reklamların durdurulması cezaları tesis ettiği ifade edildi.

Ayrıca, yapılan incelemeler sonucunda ülkede muhtelif illerde benzer isimlerde ve logolarda faaliyet yürüten işletmelerin bulunduğu tespit edildi. Bu nedenle, Ticaret il müdürlüklerine konuyla ilgili inceleme ve denetimlerin gerçekleştirilmesi talimatı verildi. Halihazırda gerçekleştirilen denetimler sonucunda, tüketicilerin güvenini istismar eden ifade ve görsellerle satış ve tanıtım faaliyeti gerçekleştirdiği düşünülen 29 adet işletmeye ilişkin olarak Reklam Kurulu'nun nisan ayında yapacağı toplantıda karar verileceği bildirildi.

Sonuç olarak, Bakanlık tarafından aldatıcı ve yanıltıcı olan bu tanıtımların yakından takip edildiği ve şikayet başvuruları, denetim tutanakları, basın ve sosyal medya mecralarına yansıyan benzer faaliyetlerin titizlikle incelendiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.