Erken Emeklilik İçin Müjdeli Haber: 2008 Sonrası İçin Duyuruldu, 2008'den Sonra Emekli Olacaklar!

Erken Emeklilik İçin Müjdeli Haber: 2008 Sonrası İçin Duyuruldu, 2008'den Sonra Emekli Olacaklar!

Emeklilik Şartları Değişiyor: Prim Eşitleme ve 7200 Gün Prim Şartı

Emeklilikte yeni bir düzenleme ile müjdeli haber geldi. 4A ve 4B arasındaki prim farkının sona ereceği açıklandı. Buna göre, 9 bin gün prim şartı 7200 güne kadar düşürüldü ve prim eşitleme detayları açıklandı.

Bağ-Kur’lu Çalışanlar için 2008 ve Sonrası Dönem Kapsayacak

Bağ-Kur’lu çalışanların talepleri doğrultusunda başlatılan çalışmalar sonucunda, 9 bin prim günü şartının özellikle 2008 ve sonrası dönemi kapsayacağı bildirildi. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı birleşmesine rağmen emeklilik, aylık bağlama ve çalışma şartlarında henüz birlik sağlanamadı.

Prim Eşitleme ile Farklar Giderilecek

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, yaptığı açıklamada, prim eşitleme çalışmaları ile SGK ve Bağkur arasındaki farkların giderileceğini belirtti. 9 bin günlük prim şartının 7200 güne indirilmesiyle, 1800 günlük bir avantaj sağlanacağını ve bu sayede 5 yıl daha erken emekli olunabileceğini açıkladı.

Ancak bu indirim ilk etapta, 10 ve altında işçi çalıştıran esnaflar için geçerli olacak. Ankara Ticaret Odası’ndaki talebin değerlendirilmesi halinde ise, bu indirimin tüm Bağ-Kur’luları kapsayacak şekilde genişletileceği belirtildi. 8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı olanların ise yaş sınırı olmadan emekli olabileceği kaydedildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.