Dul ve Yetim Aylığı İkramiyeleri ve Zam Durumu İle İlgili Tüm Detaylar!

Dul ve Yetim Aylığı İkramiyeleri ve Zam Durumu İle İlgili Tüm Detaylar!

Emekli aylıklarının en düşük seviyesinin yükselmesiyle birlikte, dul ve yetim aylıklarının tutarları da merak edilmeye başlandı. Emekliler için yapılan zamın yanı sıra ikramiye de verilmesi kararlaştırılmıştı. Ancak, dul ve yetim aylıklarına da zam gelecek mi? Bayram ikramiyesi alacaklar mı? İşte bu konuyla ilgili tüm detaylar...

Emekli aylıklarının en düşük seviyesinin artmasıyla birlikte, vatandaşlar dul ve yetim aylıklarının ne kadar olduğunu merak etmektedirler. Emekliler için yapılan zamın yanı sıra, bayram ikramiyesi de açıklanmıştır. Peki, dul ve yetim aylığına bayram ikramiyesi verilecek mi ve tutarları ne kadar olacak?

Dul ve yetim aylığı alan vatandaşlar, bayram ikramiyesi alıp alamayacaklarını merak etmektedirler. Bu konuda yapılan araştırmalara göre, vefat eden sigortalının emekli maaşı ücretine göre değişen dul ve yetim aylığı tutarları bulunmaktadır. Dul eşe yüzde 50 oranında aylık ödemesi yapılırken, sigortalının çocuğu yoksa ve eşine de kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamışsa yaklaşık yüzde 75 oranında ölüm aylığı ödemesi yapılır.

Son zamla birlikte, en düşük emekli maaşı 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltilmiştir. Bu çerçevede, alt sınırdan aylık alan vefat eden sigortalının eşine 3 bin 750 TL ödeme yapılmaktadır. Peki, dul ve yetim aylığı alanlar bayram ikramiyesi alacaklar mı?

Bayram ikramiyeleri 1.100 TL'den 2 bin TL'ye çıkarılmıştır ve dul ve yetim aylıklarına yüzde 82 oranında zam yapılmıştır. Yüzde 75 oranında ölüm aylığı alanlar veya nisan ayında ödeme bağlanacak olanlara 3 bin TL ikramiye verilirken, yüzde 50 oranında alanlara 2 bin TL, yüzde 25 oranında olanlara da 1.000 TL ödeme yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.