Deprem Bölgesinde 4 İlde YKS Sınavı Gerçekleştirilecek!

Deprem Bölgesinde 4 İlde YKS Sınavı Gerçekleştirilecek!

Deprem Bölgesinde 4 İlde YKS Sınavı Gerçekleştirilecek! ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy 3.5 milyona adayın katılacağı YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Sınavının Malatya, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde uygulanacağını belirtti.

Deprem Bölgesinde 4 İlde YKS Sınavı Gerçekleştirilecek!

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy 3.5 milyona adayın katılacağı YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) Sınavının Malatya, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde uygulanacağını belirtti.

Deprem Bölgesinde Yapılacak Olan YKS Sınavına Dair Detaylar Paylaşıldı!

ÖSYM Başkanı Ersoy tarafından deprem bölgesinde gerçekleştirilecek olan sınav uygulamalarını anlattı.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen birkaç saat ara ile gerçekleşen 2 depremin ardından bölgedeki pek çok yapının zarar gördüğünü belirten ÖSYM Başkanı Ersoy:

"Depremin etkisiyle yıkılan binalar ve ayakta kalanların ne kadar güvenli olduğunun tespiti gibi çalışmaların yapılabilmesi amacıyla deprem bölgesinde sınav uygulaması yapmama kararı almıştık. Deprem bölgesindeki kardeşlerimize bu süreçte Türkiye'nin istedikleri ilinde sınava girebilme imkanı oluşturduk. Milli Eğitim Bakanlığının bölgede eğitim öğretime tekrar başlamasının ve ÖSYM olarak yaptığımız detaylı incelemenin ardından deprem bölgesindeki 4 ilde tekrar sınav uygulamasına başlamaya karar verdik. Bölgede yaşayan kardeşlerimizin güvenlik zafiyeti oluşmadan sınavlara girmesini amaçlıyoruz.

Yaklaşık 3,5 milyon adayın katılacağı YKS'yi Hatay, Malatya, Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinde de uygulayacağız. Bölgede yaşayan bireylerden kendi illerinde sınava girebilmeye yönelik yoğun talep vardı, bu talepler doğrultusunda çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Sınav yeri tercih sayısını 2'den 5'e çıkardık. Kişi istediği 5 ili yazabilecek. Adaylar, tercih etmiş olduğu merkezlerden birinde sınava girebilecek. Deprem bölgesindeki sınav uygulamaları için yoğun başvuru var. Bazı bölgelerde başvurular kapasitenin iki katına çıkmış durumda, bir aksaklık yaşanmaması için titiz bir çaba içerisindeyiz.’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.