Çocuğa Dilini Yalatan Budizm Lideri Dalai Lama’ dan Skandal! Böylesi Hiç Görülmedi

Çocuğa Dilini Yalatan Budizm Lideri Dalai Lama’ dan Skandal! Böylesi Hiç Görülmedi

Budizm dini de her dinde olduğu gibi, faklı inanış ve kültürleri barındırmaktadır. Budizmin değişik inanışlarından biriside dil çıkarma ile selamlaşmaktır.

Budizm dini de her dinde olduğu gibi, faklı inanış ve kültürleri barındırmaktadır. Budizmin değişik inanışlarından biriside dil çıkarma ile selamlaşmaktır. Dil çıkarma ile selamlaşmanın normal olduğuna inanan halk, liderleri olan Dalai Lama nın, yaptığı skandal dilini emme olayını da gayet normal görmektedir. Budizm lideri Dalai Lama geçtiğimiz günlerde, bir çocuğun dudağında öpüp, dilini emmesini istemişti. Bu duruma sessiz kalmayan çocuk hakları savunucularının tepkinisin ardından özür dileme mesajı yayınladı.

Dalai Lama’ dan Özür Açıklaması 

Budizm lideri Dalai Lama nın skandal hareketini CNN haberlerinin ortaya çıkardığı öğrenildi. Video nun ortaya çıkmasının ardından açıklamada bulunan lider özür diledi.

Yayınlanan video da, çocuk rahani lidere sarılıyor. Budizmin ruhani lideri Dalai Lama  sarılma sonrası, çocuğa işaret ederek önce yanağını gösteriyor. Yanağının ardından dudağını isaret ederek gösteren lider, sıra da burası diyor. Daha sonra çocuğun çenesinden çekerek dudağını öpüyor. Dalai Lama nın, isteklerinin arkası gelmiyordu. Bu sefer de dilini çıkararak, çocuğa emmesini söylüyor.

Yeni delhi de ki çocuk hakları örgütü Haq, CNN de programa katılarak, yapılan bu davranış asla kabul edilemez. Her türlü çocuk istismarını kınadıklarını dile getirdi. Hindistan’ın, Tibet kültürün de dil çıkarma eyleminin selamlaşma olarak kullanılmasının, asla kültürel bir ifade olmadığını, olsa da bu tarz kültürel bir ifadenin kabul edilemeyeceğini açıkladılar. Tüm bu olanların ardından Dalai Lama özür metni açıkladı. Bu tarz şakaları sık sık yaptığını fakat olup bitenden dolayı pişmanlık duyduğunu belirttiler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.