Bunu bilmeyenler emekli olmayacak! Küçük detay yıllarınızı çöpe atabilir: EYT için son çıkış!

Bunu bilmeyenler emekli olmayacak! Küçük detay yıllarınızı çöpe atabilir: EYT için son çıkış!

Emeklilik hayali kuranlar, EYT başvurularını sürdürüyor. Ancak başvuru yapmadan önce prim ödemelerinin eksiksiz olduğundan emin olmak önem taşıyor. EYT haklarının kaybedilmemesi için prim gününde dahi bir eksiklik yaşanmamalıdır. İşte ayrıntılar...

Emekli olmak isteyenler, EYT Yasası'nın sunduğu fırsatları değerlendirmek için çaba sarf ediyor. Bu yasa kapsamında, 08.09.1999 tarihinden önce sigorta girişi olan kişiler emeklilik hakkından yararlanabiliyor. Bununla birlikte, en az 5400 gün prim ödemesi yapmış olmak gerekiyor. Emekli olmak isteyenlerin iş yerinden emeklilik sebebiyle ayrılmaları ve aynı zamanda emeklilik başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Emekli olmak isteyenlerin, e-Devlet üzerinden prim ödemelerini kontrol etmeleri önem taşımaktadır. Prim ödemeleri yetersiz olan kişilerin emekli olması mümkün olmamaktadır. Sadece 1 TL eksik prim, emeklilik için engel teşkil etmektedir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekmektedir.

para

Staj ve çıraklık sürelerinin emeklilik hesabına dahil edilip edilmeyeceği, EYT'yi kıl payı kaçıranlar tarafından en çok merak edilen konulardan biridir. Ekonomist Muhammet Bayram'ın açıklamalarına göre, staj konusu EYT sürecinde sıkça tartışılmaktadır. Bazı kişilerin staj konusunda mağduriyet yaşadığı belirtilmektedir. Ancak stajın EYT kapsamında değerlendirilmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bayram, stajın normal çalışma süresi içinde değerlendirilmediğini ifade etmiş ve bu konuda düzenleme beklemediğini dile getirmiştir.

EYT'li olmak isteyenlerin prim günlerini kontrol etmeleri gerektiği, ekonomist Muhammet Bayram tarafından yapılan açıklamalara göre önem taşımaktadır. Bayram, bu kontrollerin e-Devlet üzerinden yapılabildiğini belirtmiş ve sadece 1 gün eksikliğin bile emekli aylığı almak için engel teşkil ettiğini söylemiştir. Ayrıca Bayram, EYT'den faydalanmak isteyenlerin borçlanma hakkını kullanabileceklerini ifade etmiştir. Erkekler askerlik, kadınlar ise doğum borçlanması yapma imkanına sahiptir. Kadınlar üç çocuk için 2160 gün borçlanabilirken, erkekler askerlik süresinin tamamını borçlanabilir. Bu sayede eksik prim günleri daha kolay bir şekilde tamamlanabilmektedir.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.