Bu Mahallede Davul Çalmaya Korkuyorlar! Sebebi ise Hayrete Düşürüyor

Bu Mahallede Davul Çalmaya Korkuyorlar! Sebebi ise Hayrete Düşürüyor

Emirsultan türbesinin bulunduğu il olan Bursa’da türbenin bulunduğu mahallede davulcuların topunun patladığı, tokatlandığı, aklının kaybedildiği iddiaları ortaya atıldı.

Emirsultan türbesinin bulunduğu il olan Bursa’da türbenin bulunduğu mahallede davulcuların topunun patladığı, tokatlandığı, aklının kaybedildiği iddiaları ortaya atıldı. davul Bu rivayetlerden dolayı mahalleden çekinen davulcular mahalle sakinlerini ‘’pilava’’ diyerek sahura kaldırmaya başladılar.. Merkez yıldırım bölgesinde bulunan Emirsultan türbesinin yakınında camisinin de olduğu ve kendi adının konulduğu Emirsultan mahallesi yılardır vatandaşları sahura kaldıracak davulcu bulamıyor. Bir söylentiye göre daha önceden o mahallede davul çalan davulcunun gece kendi evinde uykusunda olmasına rağmen bir gece vakti mezarlıkta bulunduğunu iddia ediyorlar. Bunları duyup etkilenen davulcularda o mahalleyi özellikle gidip sahur vakti uyandırmıyor.

Mahalle Sakinleri Sahura Nasıl Kalkıyor?  

Mahalle sakinlerinden biri olan Mustafa Duman Ben bu mahallede 20 yıldır yaşıyorum Anladığım kadarıyla bu mahallede davul çalmama geleneği çok uzun yıllardır devam ediyor. Bazı söylentilere göre daha önce davul çalan vatandaşların bu durumlardan rahatsızlanmasından dolayı mahalle sakinleri de tedirginlik içerisinde yaşıyor. Bundan dolayı bu mahallede yıllardır davul çalınmıyor ve vatandaş sahura ‘’pilava’’ çağrısı ile uyandırılıyor. Bizde bu durma alıştık ayak uyduruyoruz halimizden memnunuz açıklamasını yaptı.

Emirsultan Davul Çalınmasını İstemiyor

Mahallede yaşayan başka bir vatandaş ise “Ben 86 yaşındayım. Doğduğumdan beri buradayım. Hiç davul çalındığını bilmem. Buranın davulcuları vatandaşı zile basarak pilava diyerek uyandırıyor’’. diyerek aktardı. Bu bölgede uzun yıllardır davulculuk hizmeti veren Feridun Karabıyıkoğlu, Emirsultan hazretleri belikli bu mahallede davul çalınmasını istemiyor bizde saygı duyuyoruz ve çalmıyoruz. Her ramazanda bu mahallede pilava diyerek vatandaşı sahura kaldırıyoruz.. Eski geleneklere göre tokmakla kapıya vurulurdu şimdiyse biz zile barak sahura kaldırıyoruz. Burada yaşanan durum aslında yüzyıllardır süren bir gelenektir..Vatandaşlar ve mahalle sakinler bu durumdan memnunlar o sebeple bizde halimizden memnunuz’’ dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.