Bu Evler Artık Satılamıyor! Herkes Şokta! Hangi Evler Satılamayacak

Bu Evler Artık Satılamıyor! Herkes Şokta! Hangi Evler Satılamayacak

Türkiye’de son dönemlerde emlak piyasasında değişiklikler yaşanıyor. Deprem bölgesindeki ev kayıtlarından sonra konut ve kira fiyatları Bir hayli arttı bununla birlikte satılık olan konutlardaki kriterler de değişiklik yaşadı.

Türkiye’de son dönemlerde emlak piyasasında değişiklikler yaşanıyor. Deprem bölgesindeki ev kayıtlarından sonra konut ve kira fiyatları Bir hayli arttı bununla birlikte satılık olan konutlardaki kriterler de değişiklik yaşadı. Daha önceden içinde kiracısı olan evler tercih edilirken artık boş olan daireler aranır hale geldi. Daire almak isteyen vatandaşlar dairenin kiracısız bir şekilde olmasına dikkat eder oldum. Emlakçılar tarafından ise ev satışlarının daha da zorlaştığını alıcıların ilk önce evin tahliye edilmesini istedikleri daha sonrasında alabildiklerini ifade etti.

Kiracılı Evler Rağbet Görmüyor

Hal böyle olunca ev satmak isteyen ev sahipleri de kiracıları evden çıkartmaya zorluyor. Tahliye problemlerinde yaşanan zorluklar ve taahhütnamenin sıklıkla uygulanmaya başlaması neticesinde kiracılar zor duruma düşüyor. Ev sahipleri ise bu durumu gözeterek daireleri herhangi bir şekilde kontrat yapmadan kiraya vermeyi düşünmüyor. Konut ve kira fiyatlarındaki hızlı artış neticesinde konut satışlarında daha kriterler değişiklik yaşadı. Önceki dönemlerde evin içerisinde hazır kiracılı ve gelir getirecek şekilde satılması ev sahibi ve yeni ev sahibi açısından avantaj sağlarken şimdilerde bu değişti.

Kiracılar Tahliye Edilerek Ev Satılabiliyor

Konut ve kira fiyatlarındaki çok yüksek artış neticesi ile kiracı olan vatandaşlar bir hayli zor günler yaşıyor. Yandan ev satmak isteyen eski ev sahipleri içerisinde kiracı olduğu durumlarda evlerine satışa çıkaramıyor. İçerisindeki kiracıları tahliye etmeden ev satamadığı için ev sahipleri kiracıları tahliyeye zorluyor. Kiracılar girmeden önce kontrat imzalamadan herhangi bir şekilde işlem yapılmıyor. Son zamanlarda da tahliye taahhütnamesi sıklaştı ve zorlaştı.

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki uyuşmazlıklardan bahseden emlakçılar ev sahipleri kiracısı olan daireleri satmak istediklerinde evi alacak vatandaş kiracı ile anlaşmaya gitmesi gerekecek şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Tapu el değiştiği takdirde de evin yeni sahibi kiracıyı çıkartmak isterse 6 aylık bir süre daha beklemesi gerekiyor. Alıcılar ise kiracıları evden çıkartmakla uğraşmamak adına boş evleri tercih ederken kiracılı olan evleri tercih etmemeye başladı. Bu açıdan kiracılar zor günler yaşıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.