Bakan Kurum çağrı yaptı! 31 Mayıs'a kadar başvurular devam edecek: Bu son şans olabilir

Bakan Kurum çağrı yaptı! 31 Mayıs'a kadar başvurular devam edecek: Bu son şans olabilir

Murat Kurum duyurdu. İstanbul'daki tüm riskli binalar onarılacak. Yarısı Bizden kampanyasıyla ilgili tüm detaylar haberimizde!

Bakan Murat Kurum, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak "Yarısı Bizden" kampanyasının başvurularının Mayıs sonuna kadar devam edeceğini duyurdu. Kampanyaya bugüne kadar 709 bin bağımsız birim için 155 bin başvuru yapıldığı belirtildi.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Yarısı Bizden kampanyamıza başvurular ay sonuna kadar devam edecek. Şu ana kadar 709 bin bağımsız birim için 155 bin başvuru yapıldı." ifadelerini kullandı.

Başvuruları incelemek üzere ekiplerin görevlendirildiği ve çoğunluğun sağlandığı bölgelerde dönüşüm sürecinin başladığı belirtildi.

Özellikle İstanbul'da riskli yapıların bırakılmayacağı vurgusu yapıldı, güvenli ve sürdürülebilir bir yaşam alanı oluşturulması hedeflendiği ifade edildi.

murat kurum yarısı bizden

"Yarısı Bizden" kampanyası kapsamında toplamda 1 milyon bağımsız bölümün dönüştürülmesi hedeflenmektedir. İlk yıl için yerinde 200.000 konut ve rezervde 100.000 konut olmak üzere toplamda 300.000 konutun dönüştürülmesi planlanmaktadır.

Kampanya başlangıç olarak İstanbul'da uygulanacak, ancak ilerleyen süreçte 7 bölgeye yaygınlaştırılacaktır.

Kampanyaya başvuruda herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Başvuru yapmak için herhangi bir mali yükümlülük bulunmamaktadır.

Başvurular 26 Nisan - 29 Mayıs tarihleri arasında alınacaktır. Bu süre içinde başvurular yapılabilecektir.

Fazla başvuru durumunda dönüştürülecek yapılar için kura çekimi yapılacaktır. Kura sonucunda seçilmeyen başvurular, bir sonraki aşama için öncelikli olarak sıralandırılacaktır.

Bir binada tapusu olan her mülkiyet sahibi başvuru yapma hakkına sahiptir. Birden fazla başvuru yapılabilmektedir.

Binanın dönüşümü için 2/3 çoğunluğun onayı gerekmektedir. İlgili ilçelerde kurulan irtibat ofislerinde kat malikleri ile sözleşmeler yapılacak ve dönüşüm süreci başlatılacaktır.

2/3 çoğunluğun karara katılmayan maliklerin arsa payları, arsa payı değeri üzerinden anlaşma sağlayan diğer paydaşlara açık artırma yöntemiyle satılacaktır.

Birden fazla parselde ve birden fazla daireye sahip olanlar başvuru yapabilir.

Hisseli tapusu olanlar da başvuru yapabilir.

Kampanya dahilindeki konutlar, TOKİ tarafından inşa edilecektir.

Yapım öncesinde zemin etüdü yapılacaktır.

Başvuruda gelir şartı aranmayacaktır.

Bina boşaldıktan en geç 2 yıl sonra evler teslim edilecektir.

Daha önce riskli yapı olarak tespit edilen binalar da kampanyadan yararlanabilecektir.

Dönüşüme tabi yapıların kaç katlı olacağı, anlaşma sağlayan maliklerin kararı ve parselin imar planı şartlarına bağlı olarak belirlenecektir.

Kapalı otopark yapılıp yapılmayacağı, anlaşma sağlayan ev sahiplerinin kararına bağlı olarak belirlenecektir.Daireyi boşalttıktan sonra, başvurunuzun kabul edilmesi durumunda kira desteği sağlanacaktır. Yıkımdan sonra, başvurunuzun ardından maliklere 5.250 TL kira yardımı ve 10.500 TL taşınma yardımı yapılacaktır.

Site yönetimi yerine, başvuruyu sadece malikler yapabilir. Başvurular, sadece mülkiyet sahibi olan malikler tarafından gerçekleştirilecektir. Yani, site yönetimi değil, bireysel malikler başvuruda bulunabilecektir.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.