Asgari Ücrete Temmuz Ayı Zammı Açıklandı: Maaşlar 10.500 Lirayı Aşacak, Haftanın İlk Müjdesi!

Asgari Ücrete Temmuz Ayı Zammı Açıklandı: Maaşlar 10.500 Lirayı Aşacak, Haftanın İlk Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücretin net 8 bin 500 TL olduğunu belirtti ve temmuz ayında bir ara zam yapılacağını açıkladı. İki zam tahmini masada dururken, net ücretin 11 bin TL'ye kadar çıkabileceği söyleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL'ye kadar çıkarılacağını duyurdu. Şimdi gözler asgari ücrete çevrildi ve ne kadar zam yapılacağı araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni bir açıklama yaparak temmuzda asgari ücrete yeni bir zam yapılacağını belirtti ve bekleyiş başladı.

Ocak 2022'de Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni belirledikleri rakamı açıkladı. Ancak enflasyon oranlarındaki artışla birlikte temmuz ayında ara zam yapılma gerekliliği gündeme geldi. Yüzde 30'luk zamla birlikte asgari ücret 5 bin 500 TL'ye yükseltildi ve 2023 Ocak ayında brüt 10.008 TL, net olarak da 8.500 TL olarak belirlendi.

Yeni Asır Gazetesi'nden Faruk Erdem'in haberine göre, temmuz ayından itibaren yeni asgari ücret uygulanması için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun haziran ayında toplanması gerekiyor. Komisyonun, yeni asgari ücret için yeni bir rakam belirlerken enflasyonun en büyük parametre olduğu vurgulanıyor. Emekliler ve memurlar, yılda iki kez oluşan 6 aylık enflasyona göre artış alırken, asgari ücrete de bu oranda zam yapılması muhtemel.

Ocak ve Şubat enflasyon rakamlarına bakıldığında oranlarda bir gerileme görülüyor ve tedbirlerle enflasyonun daha da düşmesi bekleniyor. Bu nedenle, 6 aylık enflasyonun yüzde 20 ile yüzde 30 arasında gerçekleşmesi hesaplanabilir ve önümüzdeki 4 aylık enflasyonun bunu belirleyeceği vurgulanıyor. Geçtiğimiz yıl yapılan yüzde 30'luk asgari ücret ara zammının bin benzeri gerçekleşirse brüt asgari ücret 13.010 TL'ye ulaşabilir ve net asgari ücret ise 11.050 TL'ye kadar çıkabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.