Asgari ücret zammı için yeni bir rakam açıklandı: Asgari ücret en az 9.783 lira olacak! Zam kesinleşti mi?

Asgari ücret zammı için yeni bir rakam açıklandı: Asgari ücret en az 9.783 lira olacak! Zam kesinleşti mi?

Asgari ücret hakkında önemli gelişmeler yaşanmıştır. Üç farklı zam senaryosu ortaya çıkmış ve asgari ücretin en az 9.783 TL olabileceği ifade edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamada, temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılacağını belirtmiştir. Buna bağlı olarak, asgari ücrete ne kadar zam geleceği konusunda üç farklı seçenek olduğu bildirilerek yeni rakamlar konuşulmaya başlanmıştır. Yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 25 zam oranları gündeme gelmiştir.

Asgari ücrete temmuz ayında yapılacak zamla birlikte, net olarak 10.000 TL'nin üzerine çıkacağı konuşulmaktadır. Eğer yüzde 15, yüzde 20 veya yüzde 25 oranında zam gelirse, asgari ücretin son rakamları şu şekildedir:

Yüzde 15 zam durumunda, asgari ücretlinin maaşı net olarak 9.783 TL olacaktır.
Yüzde 20 zam durumunda, asgari ücret net olarak 10.200 TL'ye çıkacaktır.
Yüzde 25 zam durumunda ise asgari ücret net 10.633 TL olacaktır.
Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman da konu hakkında açıklamalarda bulunarak, olası zam senaryolarını değerlendirmiştir. Geçtiğimiz dönemde asgari ücrete 6 aylık enflasyonun çok üzerinde bir zam yapılmış ve 1 Ocak 2023'ten itibaren asgari ücret yüzde 54 oranında artmıştır. Normalde, Asgari Ücret Tespit Komisyonu yılda bir kez asgari ücret artışını belirlemekteydi, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla temmuz ayında ara zam yapılacağı bildirilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.