2023 Vergi affı için nasıl başvuru yapılır? Başvuru tarihleri duyruldu mu?

2023 Vergi affı için nasıl başvuru yapılır? Başvuru tarihleri duyruldu mu?

Vergi borcu yapılandırması hakkındaki düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte, başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlar, başvuru tarihlerinin ne zaman başlayacağı ve işlemlerin nasıl yapılacağı konusunda meraklanmıştır.

Vergi borcu olan vatandaşlar arama motorlarında merak ettikleri soruları sormaya devam ediyor. Ancak, vergi affı başvurusu ve borç yapılandırma başvuru tarihleri gibi son gelişmeler de merak konusu haline geldi. Vergi borcu yapılandırma başvurusuna ilişkin son gelişmeler vatandaşlar tarafından yakından takip ediliyor. Bu düzenleme ile birlikte vergi borçları, prim borçları, öğrenim kredileri, idari para cezaları ve trafik cezaları yapılandırmadan yararlanabiliyor. Vergi borçlarını 48 ay taksitle ödeme imkanı da sunuluyor.

Vergi borcu yapılandırma başvuruları 31 Mayıs 2023 tarihine kadar tamamlanabilecek. İlk taksit ödemeleri ile ilgili süre 30 Haziran 2023 tarihinde sona erecektir. Borçların peşin ödenmesi durumunda hesaplanan Yİ-ÜFE oranının yüzde 90'ının silineceği belirtiliyor. İdari cezaların peşin ödenmesi halinde anaparanın yüzde 25'i de silineceği aktarılıyor.

Vergi affı başvurusu için başvuru işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesi veya e-Devlet Kapısı üzerinden tamamlanabilecek. Bunun yanı sıra başvuru işlemini vergi dairesine şahsen giderek veya posta yoluyla da yapmak mümkün.

Vergi affı kapsamında olan borçlar arasında, 31 Aralık 2022 tarihinden önceki dönemlere ait vergi, prim, idari para cezası, öğrenim kredileri, trafik cezaları gibi borçlar yer alıyor. Ayrıca, daha önce yapılandırma kapsamına girmeyen adli para cezaları, üst kurul cezaları, sigara cezaları gibi cezalar da bu kanun kapsamında yapılandırılabilecek. Bu yapılandırma paketi, Cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı yapılandırma paketi olarak nitelendiriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.