1 Mayıstan Sonra Trafiğe Çıkan Sürücüler Dikkat! 17 Bin TL Ödeme Yapacaksınız

1 Mayıstan Sonra Trafiğe Çıkan Sürücüler Dikkat! 17 Bin TL Ödeme Yapacaksınız

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bir yasaya geçiş yapılıyor. Bu yeni gelişme ile tüm araç sahipleri fazla trafik cezası ödemek zorunda kalabilir.

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren bir yasaya geçiş yapılıyor. Bu yeni gelişme ile tüm araç sahipleri fazla trafik cezası ödemek zorunda kalabilir. Trafik sigortasında alınan yeni kararlar 1 Mayıs itibari ile uygulanmaya başlayacak. Kaza yapan sürücüler daha fazla trafik sigorta cezası ödeyecek. Bu alınmış olan karar ile kaza yapan sürücüler 17 bin TL, hiç kaza yapmamış olan sürücüler ise 3 bin TL ödeme yapacaklar.

Trafik sigorta priminde hayata geçirilecek olan bu uygulama ile hiç kaza yapmayan kişilere yüzde 50 indirim yapılacak. Kaza yapan sürücülere ise yüzde 200 zam yapılacağı kararına varıldı. Bu sebeple kaza sayısı çok olan araç sürücülerinin ödeyeceği bedel 17 bin TL dir. Hiç kaza yapmayan araç sürücülerinin ödeyeceği bedel ise 3 bin TL olarak belirlendi.

Sürücü Ceza Kategorileri Belirlendi

1 Mayıs’tan itibaren başlayacak olan yeni uygulama şimdiden merak konusu oldu. Kaza yapana yüzde 200, kaza yapmayana yüzde 50 indirim yapılacak. "Çok riskli sürücüler" için 0 basamağı oluşturulacak. Yüzde 200 zam yapılacak. Kaza yapmayan sürücüler ise 8 basamağında değerlendirilecek. "Çok iyi sürücüler" olarak kategorize edilen bu sistemde, 8 seviyesi en yüksek basamak olarak değerlendirilecek. Bu sürücüler için yüzde 50 indirim yapılacağı belirlendi.

 1 Mayıs'ta uygulama başlayacak. Bu gelişmenin yanı sıra sigorta şirketlerinin aldığı bir diğer karar ise, bir defada mahsus yüzde 5 zam yapılacak. Ardından ise her ay geçerli olmak üzere, sigorta şirketleri yüzde 2 zam uygulaması yapacak. Ayrıca şahsi araç, şirket aracı ve ticari araçlar için de farklı tarifeler uygulanacağı biliniyor. Şirket aracı ve şahsi araç sürücüleri farklı prim ödemesi yapacaklar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.