Bunu duyduktan sonra güneş gözlüklerini rafa kaldıracaksınız! Gözlerinizden olabilirsiniz

Bunu duyduktan sonra güneş gözlüklerini rafa kaldıracaksınız! Gözlerinizden olabilirsiniz

Son dönemde moda akımlarının etkisiyle birlikte, optik sektörü insan sağlığı için büyük önem taşıyan bir sektör olarak Türkiye ve dünya genelinde gelişmeye devam etmektedir. Ancak, sektörün karşısına çıkan en büyük tehlike sahte veya işporta gözlüklerdir. Bu gözlükler, göz sağlığını hiçe sayarak insanların sağlığını tehdit etmektedir. İşte haberin detayları...

Göz sağlığını korumak için güneş gözlükleri önemli bir gerekliliktir, ancak bir aksesuar olarak görülmesi ciddi pişmanlıklara yol açabilir. Optisyen Fahrettin Keleş'in belirttiğine göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 15 milyon gözlük satılmaktadır ve bu satışların yaklaşık olarak her 5 gözlükten biri sahte veya işporta gözlüktür. Keleş, sahte güneş gözlüklerinin düşük UV korumasına sahip olduğunu ve Avrupa standartlarına uygun olmadığını vurgulamaktadır. Yanlış seçimlerin ise makula dejenerasyonu, pterjium, retinal hasar ve katarakt gibi sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade etmektedir.

UCUZ GÖZLÜKLERDEN KAÇININ

gözlük

Optisyen Fahrettin Keleş, Türkiye'de her yıl yaklaşık 15 milyon gözlük satışı yapıldığını belirterek, bu satışların sadece yüzde 60'ının yasal yollarla gerçekleştiğini ifade etti. Özellikle güneş gözlüğü pazarında kayıt dışı satışların oldukça yaygın olduğunu vurgulayan Keleş, güneş gözlüklerinin hem bir aksesuar olduğunu hem de sağlık aparatı olduğunu belirtti. Bu sebeple, güvenilir optik mağazaları tercih etmek ve merdiven altı olarak tabir edebileceğimiz işporta ürünlerinden kaçınmak gerektiğini söyledi. Hem online platformlarda hem de fiziksel mağazalarda yapılan bu satışların göz sağlığını hiçe saydığını ifade etti.

Keleş, güneş gözlüğü seçimi sırasında yapılan hatalı tercihlerin göz sağlığının kaybedilmesine yol açtığını belirtti. Sahte güneş gözlüklerinin UV korumasının olmadığını veya yetersiz olduğunu söyleyen Keleş, bu durumda gözlerin zararlı UV ışınlarına maruz kaldığını ve katarakt, pterjium ve retina hasarı gibi göz problemlerine neden olduğunu ifade etti. İşporta olarak satılan güneş gözlüklerinin düşük kaliteli lenslerden yapıldığını ve bu durumun kişilerde baş ağrısı, bulanık görme, göz yorgunluğu ve kızarıklık gibi rahatsızlıklara sebep olduğunu belirtti. Aynı zamanda yanlış renk filtreleri nedeniyle gerçek renklerin bozuk göründüğünü ve görsel algıyı etkileyebileceğini, özellikle trafikte güvenlik riski oluşturabileceğini söyledi.

Keleş, sahte güneş gözlüklerinde kullanılan kimyasal malzemelerin göz ve cilt için önemli sorunlar oluşturduğunu belirtti. Düşük maliyetli üretim yöntemleriyle üretilen bu gözlüklerde bulunan zararlı kimyasalların temas ettikleri cilt veya gözle temasında tahrişe, alerjik reaksiyonlara veya enfeksiyonlara yol açabileceğini ifade etti. Bu nedenle göz sağlığını maksimum seviyede korumak için güvenilir, orijinal ve güneş koruması sağlayan güneş gözlüklerinin tercih edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.