MEB, 45 bin öğretmen atama başvuruları için başvuru ekranını açtı!

MEB, 45 bin öğretmen atama başvuruları için başvuru ekranını açtı!

Milli Eğitim Bakanlığı, 45 bin öğretmen alımı başvuru kılavuzunu yayımladı. Başvuruların 103 farklı alanda yapılacağı ve toplamda 45 bin öğretmen alımı olacağı duyuruldu. Peki, başvuru şartları nelerdir ve hangi branşlarda alım yapılacak?

Başvuru ekranı açıldı! Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 45 bin öğretmen alımı müjdesi verildi ve şimdi de başvuru kılavuzu yayımlandı. Toplamda 103 farklı branşta alım yapılacak. Başvuru şartları arasında, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesindeki genel şartların yerine getirilmesi yer alıyor. Bunlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacak), mezun olunan yükseköğretim programının öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın 20.02.2014 tarihli ve 9 sayılı Kurul Kararına uygun olması ve Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlanması gerekiyor.

Ayrıca adayların, 2021 yılında gerçekleştirilen KPSS sınavında, KPSS P10, KPSS P121 veya KPSS 120 puan türlerinden 50 ve üzerinde puan almış olmaları gerekiyor.

Başvurular 27 Mart 2023 tarihinden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden yapılacak. Türkiye genelinde ve afet bölgelerinde görevlendirilmek üzere 45 bin öğretmen alımı yapılacak.

Öğretmen atama takvimi

Başvuru ekranı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.