Bir kaç gün önce 13 yıl çalıştığım ve hâlâ çalışmaya devam ettiğim İstiklâl İlkokulu ile ilgili hatıralarımın çok az bir bölümünü yazmıştım. Tabiri caizse giriş cümlesini yazmıştım. Kaldığım yerden yazmaya devam edeceğimi söylemiştim.Içimden (Bismillah) diyerek yazmaya başlıyorum. Bir işin başı olursa Bismillah. Sonucu da hayırlı olur inşallah. Rabbim bütün hayırlı işlerimizde cümlemizi muvaffak eylesin. Amiiin!!!

Bir müessesede 13 yıl çalışmak aslında kolay değil. Fakat yöneticilerle ve meslektaşlarla huzur içerisinde çalıştıktan sonra zamanı bile nasıl geçtiğini farkedemiyorsunuzdur. Gerçekten okulumuz güzel bir okul. Oraya gelip o sıcak ortamı yaşayanlar orada kalabildiği kadar kalıyor. Tabi bu süreç içerisinde 5 tane müdür 10'nun üzerinde müdür yardımcısı ve onlarca öğretmenle çalıştım. Bir iki istisnası dışında hep olumlu şeyler yaşadım. Bu zamana dek beraber çalıştığımız öğretmen arkadaşlara ve yöneticilerimize teşekkür eder, her birine buradan saygılarımı sunarım.

2007-2008 eğitim-öğretim yılı başladı. 1/D sınıfı. 36 öğrenci. Bismillah diyerek emaneti elimize aldık. Yazı el yazısı, sesten heceye, heceden kelimeye, kelimeden cümleye (tümevarım) yöntemiyle okuma yazma öğretme. Bu uygulama bir sene önce başlamıştı. Bir yıl önce de 1.sınıf okutmuştum. Tecrübem vardı, kendime güvenim tamdı.Kendine güvenmeyen zaten hayatta başarılı olamaz.

İlk hafta sınıfı tetkik ettim. Çocuklar cıvıl cıvıl , çok sevimli ve zeki, veliler heyecanlı ve meraklı. Bazı velilerin ilk çocukları. Beni de pek tanımıyorlardı. Kafalarında bazı terettütler olduğunu seziyordum. Veli toplantısı için iyi bir hazırlık yaptım. Velileri prosetür gereği toplantıya çağırdım. Zümre arkadaşlarım da o gün toplantı yapmışlardı. İlk toplantı çok önemliydi. Velilerin güvenini kazanmak çok önemliydi. Toplantıya katılım yüksek düzeydeydi. Velilerin çoğu me'murdu. Toplantıda bir buçuk saat konuştum. Velilerimizin kafalarında oluşabilecek soruları dikkate alarak konuştum. Velilerimiz mutlu oldukları anlaşılıyordu. Güzel bir toplantı olmuştu. 1.sınıftan aldığım öğrencilerin 2 si hariç geri kalanın tamami 5. Sinifın sonuna kadar devam etti. Bu durum veli memnuniyetini ifade etmektedir. Her sınıfta olduğu gibi bende de üç beş tane yaramaz öğrenci vardı. Birinci sınıfın birinci döneminde okuma- yazma işlemini bitirmiştim. Okullarda gelenek haline gelen "Okuma Bayramı" yerine, "Şiir Dinletisi" yapmayı tercih etmiştim. Şiir dinletisinin ismine de "Miniklerin Dev Proğramı" ismini vermiştim. Çünkü okuttuğum şiirlerin bazıları şunlardı: Çanakkale Şehidleri, İstiklâl Marşı, Sakarya Şiiri, Canım İstanbul, Sol Yanım Acıyor Annem, Kaldırımlar, Bayrak, Bu Vatan Kimin, Zülmü Alkışlayamam..... gibi yaklaşık 30 şiir. Bu şiirler hepsi eznerletilmiş. Çocuklar ezberden okuyorlardı. Öğrenciler yaşça küçük, okudukları şiirler uzun ve ezberlenmesi zor olduğundan bu ismi vermiştim. Öğrenciler sadece kendilerine verilen şiiri ezberlemiyor, arkadaşlarından da dinledikleri şiirleri ezberliyorlardı.

Onlarca uzunca şiirleri "Miniklerimin" çoğu ezberlemişti. En yaramazlarım bile bu çalışma ortamı içerisinde değişik şiirlerden onlarca mısrayı ezberlediklerini müşahade ettim. Bu çalışmaları yaparken "Sübhan Mekteplerinden" esinlendiğimi söyleyebilirim.

Bu proğramı hazırlamak için çok çalışmalısınız. Şiirlerin ögrencilere ezberletilmesinden tutun da, Power point programından şiirin manasına uygun slaytlar hazırlama, fon müzikleri, proğramı hazırlama, salonu hazırlama vs...Bu arada slayt hazırlamada Atatürk İlköğretim Okulu'nda çalışan Bilgisayar öğretmeni değerli dostum Muharrem TOSUN Bey bana çok yardımcı oldu. Kendisine teşekkür ederim. Bu çalışmaları yaparken bu proğramı da öğrenmiş oldum. Şiir dinletisi eksersiz çalışması yapan Türkçeci arkadaş ortaokul öğrencileriyle yıl boyu çalışarak yarım saatlik proğram ancak sunabilmiş, bizim proğramımız en az bir buçuk saat sürmüştü. Bunu söylerken " benlik" duygularımı ortaya koymak değildir. Tam aksine yedi yaş grubu öğrencilere bile uzun ve ezberlenmesi zor gibi görülebilen şiirler ya da önemli metinler ezberletilrbileceğini vurgulamak içindir. Bunu iyi bir çalışma ile başarılabileceğini tecrübe ettiğimi söylemek istiyorum.

Proğrama velilerimiz okulumuzun yöneticileri ve öğretmen arkadaşların yanısıra, dışardan davet ettiğimiz onlarca eğitimci ve misafir dostlar da katılmıştır. Plânladığımız gibi proğramı icra ettik. Başta öğrencilerimiz, velilerimiz, okul yöneticilerimiz ve de katılımcı misafirlerimiz mutlu olmuşlardı. Güzel bir hatıramdı. Anlatılacak çok şey var tabi ki...

Bu tür proğramlar öğrencilere çok şey katmaktadır; Okumaları hızlanıyor, kelime hazineleri artıyor, öz güvenleri artıyor, öğrenciler sosyalleşiyor, sorumluluk duyguları gelişiyor, anlama ve kavrama kabiliyetleri hızlanıyor, daha cesaritli oluyorlar, paylaşımı sevgi ve saygıyı daha iyi öğrenmeleri sağlanmış oluyor, velilerimiz ve öğrencilerimiz mutlu oluyorlar, doğrusu daha neler neler!!!.

Böyle proğramlara her yıl devam ettim, halâ da devam etmekteyim. Arkadaşlara da tavsiye ederim. Verdiğimiz derslerin çoğu unutuluyor, yaptığımız sosyal faliyetler unutulmuyor. Aslında verecek olduğumuz bir dersi "sosyal faliyet" içerisinde verebilsek ne iyi olur derim ben. Kendimden çok bahsetmişim gibi bir hisse kapıldım gibi. Biliyorum ki her birinizin çok daha muhteşem çalışmalarınız ve başarılarınız var. Benim de acizane böyle bir çalışma yaptığımı hatırlatmak istedim. Belki bir meslektaşıma bir hatırlatma olur diye. Asla başka bir amaç içinde değilim.

Bu okuldaki hatıralarımı yazmaya devam edeceğim inşallah. Şimdilik yazımı burada noktalıyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Selâm ve Duâ ile...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.