Geçenki yazımda bu okuldaki hatıralardan yazmaya devam edeceğimi belirtmiştim.

Kaldığım yerden devam edeyim . Buradaki yazıları önemsiyorum, umulur ki kayıtlara geçer. "Hatır unutur, satır unutmaz" derler. Tabi Hafıza-i beşer, nisyan ile ma'luldur" derler. Hatırımda kalanlar eksik ya da yanlış olabilir. İlgililer beni uyarır ya da bilgilendirirse memnun olurum. Hatamı düzeltir, teşekkür bile ederim. Hz.Ömer'in (ra) ifadesiyle; "Bana hatamı söyleyen adamdan Allah Teâlâ razı olsun" buyurmuştur. Benim de bu söz referansımdır.

Yıl 2007-2008 eğitim-öğretim yılı. Okul müdürü; Mehmet SAKA Bey'di. 13 yılda okulumuz 5 müdür değişmişti. Okul müdürlerı sırasıylâ: Mehmet SAKA, Talip TOKUR, Aydın ABANOZ, tekrar Talip TOKUR, Bahtiyar TOZLU ve Zekeriya KESKİN. Şu andaki müdürümüz Zekeriya KESKİN'dir.

Müdür yardımcılarımızdan isimleri aklımda kalanları da yazmak isterim.Şunlardır: Mustafa ARIKAN, Mehmet ÖZAYDIN, Fuât İSTANBULLU, Zafer BİLGİ, Yaşar TOPUZ, Ünal KAYAOĞLU, Şahin ÖZDEMİR, Zihni GÜL, Cemile ERDEN, Bahtiyar TOZLU, Mustafa ÇELİK ve Murat YALÇINKAYA. Murat Hoca'mız İlkadım Halk Eğitim Müdürü'dür iki seneden beri.
Bu yöneticilerimiz hepsi de biribirinden değerli, şahsım adına kendileriyle olumsuz bir durum yaşamadım. Haklı taleplerimizi önemsemişler ve her biri devletimizin kendilerine vermiş olduğu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirmeye çalışmışlardır. Öğretmenlerimizin çoğunluğu da benim düşüncelerime katıldıklarını düşünüyorum.Şahsım adına her birine teşekkür ediyorum.

Talip TOKUR , Şahin ÖZDEMİR ve Zihni GÜL Hocalarımız emekli oldular. Kendileriyle zaman zaman görüşüyoruz. Kendilerine sağlık , uzun ömür ve iyi bir emeklilik dönemi geçirmelerini diliyorum.

İstiklâl İlkokulu eski bir okul. Çok yönetici ve öğretmen orada görev yapmıştır. Geçmiş dönemlerde görev yapanların çoğu vefat etmiştir. Bizim dönemde de beraber çalıştığımız Yaşar AYDIN ile Fatma Hanım vefat etmiştir. Ölenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Okulumuzdan gerek yaş haddini doldurmadan gerekse yaş haddinden dolayı emekli olan tüm öğretmenlerimize sağlık, afiyet ve uzun ömür diliyorum. Hepsi de bir değerdi. Burada hangisinin ismini saysam ki... Yakın tarihte emekli olan bir kaç ismi yeri gelmişken zikretmeden geçemiyeceğim: Mehmet KIRCA, Alaaddin DEMİRCİ, Hamza Emiral, Hasan BAYKAL,Nevzat DANACI...ilk aklıma gelenler. Hepsine sağlık ve afiyet dilerim.

Bu okula geldiğimde ilk tanıştığım ve uzun yıllar zümre arkadaşlığı yaptığım arkadaşlarımın isimlerini de zikretmek isterim. Nalan BAYAR, Osman SÜZEN, Semra GÜLÇİÇEK, Fikri SAĞLAM.....

Nalan, Osman ve Fikri Hocalarımızla halâ göreve devan etmekteyiz.

Yöneticilerden ve zümre arkadaşlardan bahsetmek var da öğretmenlerden bahsetmeden geçmek olur mu? Zira öğretmenler eğitim-öğretimin temel direkleridir. Bütün öğretmenlerimizin isimlerini buraya yazıp hususiyetlerini ortaya dökmek benim haddim değildir, gücüm de yeterli değildir. Bir öğretmenin değerini, kıymetini , kalem ve kağıtla izah etmek nâ mümkündür. Genek olarak bütün öğretmenlerimiz kıymetlidir, bu toplumun mimarlarıdır ve eli öpülesi kimselerdir. Bir milletin geleceğinin timsalleri olan çocuklarımıza yön veren, beyin hamurunu yoğuran, geleceğe hazır hale getiren öğretmenlerimizdir. Bir millet, öğretmenlerine ne derece saygınlık gösterir, maddi ve manevi yönünden değer verirse, o toplum, o millet o derece kalkınır. Öğretmenlerimizin değerini anlatmakla bitiremeyiz.

Ben bu yazımda en azından hoşgörülü yaklaşacaklarına inandığim yönetici ve bir çok öğretmen arkadaşlarımın isimlerini ve hususiyetlerini bir kaç kelime ile zikretmek istiyorum:

Zekeriya KESKİN: Okul müdürümüz, zarif, hoşgörülü, mütevazi, çalışkan, personeline değer veren, dinleyen ve güvenen, istişare ile kararlar alan,öğretmenlerin görüşlerine değer veren biri olarak görüyorum.

Mustafa ÇELİK: Müdür Yardımcımız, sert görünümlü ama mert, işini çok iyi takip eden ve de ilgili...

Bahtiyar TOZLU: Bir yıl da okulumuzun müdürlüğünü yapmıştı. Mütevazi, saygılı, akıcı ve ikna edici konuşmasıyla dikkat çeken, samimi ve de işini takip eden....

Öğretmenlerimiz: Ahmet VARICI;Esprili, mütevazili ve şakacı, çalışkan, hazır cevap veren,
her daim güler yüzlü ve de dindar bir abimiz...Abdul ATALI; Mütevazili, sanatkâr yapısıyla incelikleri farkeden ve de çalışkan ve de milliyetçi...Ismail KONTAŞ; Şık giyinimli ve yardımsever ve ayakta basın diyebileceğimiz bir ağabeyimiz...Fikri SAĞLAM; Yardımsever, çalışkan, mütevazili, müziğe ve şiire meraklı, işine odaklanan ve de yapan bir genç kardeşimiz...Tuncer

YEŞİLYURT: Organizatör, gündemdeki önemli olayları takip eden, yardım etmeyi seven, sempatizan, eğitimde sosyal faliyetlere önem veren bir meslektaşımız... İlhami DEMİR: Saygın, çalışkan, haksızlıklara direnen, paylaşmayı seven, saf ve temiz yürekli bir kardeşimiz...Yaşar BOZKURT: Okumayı çok seven, enerjik dolu, tuttuğunu koparan, çok yönlü olmaya çalışan idealleri olan bir meslektaşımız, Tufan Hocamız; Çalışkan, mütevazili, saygılı, karşıdaki kişiyi dinlemeyi önemseyen değerli bir kardeşimiz, Ali BAYRAK; Haksızlıklara tahammülü olmayan, açık sözlü, çalışkan, yerine göre espri yapan değerli bir ağabeyimiz....

Turgut BALAMAN: Birokratik duruşu, mütevazili, yardımsever ve çalışkanlığıyla dikkat çeken bir kardeşimiz...Nalan BAYAR: Açıksözlü, kitap okumaya meraklı, paylaşımı seven, cana yakın bir arkadaşımız...Niğmet ESEN: Yenilikleri takip eden, zekâ oyunlarıyla okulumuzda ön plâna çıkan, farkındalık oluşturmayı seven bir arkadaşımız... (Nalan ile Niğmet birbirinden ayrılmayan bir ikili)....Saim YILMAZ: Yüzünden hiç gülücük eksik olmayan, çok doğal yapısıyla dikkat çeken, mütevazili bir kardeşimiz....Osman SÜZEN: Zengin olarak tanınan, övünmeyi bilmeyen, mütevazili, herkesle iyi diyalog kurabilen bir arkadaşımiz...Mustafa ATİKLİK: Az ve öz konuşan, şakaları kaldırabilen, ince ayrıntıları farkeden çalışkan ve demokrat bir arkadaşımız....

Aslında öğretmen arkadaşlarımız hepsi bir değerdir. Bir kaç kelime ile bazı arkadaşlarımızı böyle ifade edebildim.Eksiklerim ve hatalarım var ise arkadaşlarım kusuruma bakmayacaklarını umuyorum. Herkesi ayrı ayrı yazmak da taktir edersiniz ki zordur.

Samsun bölgesinde en tecrübeli öğretmenler İstiklâl İlkokulu'nda olduğunu söylesem abartı olmaz sanırım. 50 yaşına girdiğinizde bu okula tayininiz çıksa kendinizi genç hissedersiniz. Bir köy ya da kasaba okuluna gitseniz "dede"derler size. Yurt dışında çalışıp gelenler mi ararsınız, torun seven öğretmen mi görmek istersiniz, yaş haddinden emekliliğine ramak kalan öğretmenleri mi merak edersiniz, torununun düğününü düşünenini mi dersiniz, "evinde bir domuzu eksik öğretmen mi dersiniz, burada var". Hade canım; ben de biraz abarttım. Biraz da espri olsun diye yazdım.

Yazımın sonuna yaklaşırken bir hatıramı nakletmek istiyorum.

Yılını tam hatırlamıyorum. Yaz tatili bitti. Seminer döneminin birinci günü olsa gerektir. Okul müdürümüz Mehmet SAKA Bey; acil bir konuda toplantı var diyerek bizleri toplantıya çağırdı. Çağrıya uyarak büyük bir ekseriyetle toplantıya katıldık. Hoş sohbetten sonra müdürümüz gündeme geçtı:

ÖSYM sınavında Türkiye genelinde Samsun'un geçmiş yıllara göre başarısının düşmesi üzerine, konunun hassasiyetle öğretmenlerle tartışılması, akabinde raporlaştırılarak acilen İlçe Milli Eğitim'e bildirilmesiydi.

Bu başlık altında öğretmen arkadaşlar söz alarak konuşuyorlar. Gerçekten faydalı gerekçeler söylüyorlar. Ben de bu arada acaba ne desem diye düşünüp duruyorum. Tartışmalar alevlendi. Fırsat bulursam çok kısa bir cümle ile ben de konuya katkı sağlamak istiyorum tabi ki. Toplantı nihayetlenmek üzere iken, fırsat buldum ve müdürden izin alarak şunu dedim.
-"Müdürüm, başarısızlığın nedeni kadronun yaşlı oluşudur dedim". Öyle değince ortalık bayağı karıştı. Bana bayağı kızanlar oldu. Ortalığı yatıştırmak için Adem BOZLAK öğretmenimiz;
-"Cemal Hoca, yaşlı derken 50 yaş ve üzerini kastetmiştir" demesine rağmen ortalık sakinleşmedi. Yaşı 60 ve üzerine çıkarınca ortalık sakinleşti.
Bir anektot olarak hatırımda kaldı. Bütün İstiklâl İlkolulu çalışanlarına selâm olsun.

Selâm ve Duâlarımla...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.