EYT'ye lüzum kalmadan 1800 gün primle emeklilik! Sigorta girişi bu yıldan sonra olanlara müjde: 6 yıl erken gelecek

EYT'ye lüzum kalmadan 1800 gün primle emeklilik! Sigorta girişi bu yıldan sonra olanlara müjde: 6 yıl erken gelecek

Bu yıl TBMM’den yapılan düzenleme ile EYT yasası çıktı. Milyonlarca emekli olmak isteyenlerin beklediği EYT düzenlemesinde kapsam dışında olanlara müjde. İşte detaylar…

Milyonlarca vatandaşın dört gözle beklediği EYT düzenlemesi TBMM’den onaylandı. EYT düzenlemesi ile beraber herkesin aklına takılan soru düzenlemeden yararlanmayan vatandaş nasıl yasadan yararlanacak? SGK girişi 2000 yılından sonra olanların yüzünü güldürecek haber geldi. Detaylar haberimizde…

banka

1800 GÜN PRİM, 41,42,43,44 YAŞINDA 2 - 6 YIL ARASI ERKEN EMEKLİLİK! EYT'SİZ 2000 SONRASI SİGORTA GİRİŞİ OLANLARA FIRSAT! STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI...

Türkiye'de erken emeklilik planları gündeme gelmeye başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni emeklilik planının detayları yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Yaşlılık Emeklilik Yasası (EYT) yaklaşık 2,5 milyon kişiye emekli maaşı hakkı vermektedir. EYT'li olmak için sigorta başlangıç tarihi ve prim tarihi koşulları önemlidir. Erken emekliliğin ise farklı bir formülü var. Erken emeklilik hakkında daha fazla bilgi edinin!

EYT yönetmeliği yürürlüğe girdikten sonra milyonlarca kişi emekli olma imkanına kavuştu. Sigortası olmayanlar, yeni emeklilik planıyla ilgili duyuruları yakından takip edecek. Yürürlükteki kanuna göre, prim tarihi, yaşı ve sigortalılığın başlangıcı emeklilikte dikkate alınacaktır. Bazı erken emeklilik formülleri erken emekliliğin önünü açıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Maliye ve Maliye Bakanlığı'na yeni emeklilik sistemine ilişkin yönergeler yayınladı. 8 Eylül 1999'dan 2008'e kadar, seçimden sonra sigortalılar için aşamalı bir emeklilik planı değerlendirilecektir. Konularla ilgili en son bilgiler için buraya tıklayın!

SGK 1800 PRİM GÜNÜYLE EMEKLİLİK ŞARTI

Erken emeklilik imkanından yararlanabilmek için sigortalının çalışanın belirli zararlarını kabul etmesi gerekir. Bu bağlamda, işgücünün en az %60'ını kaybetmiş bir kişi, en az 1800 ikramiye gününü tamamlamışsa yasal olarak emekli olabilir.

SGK Kanunu'nda malulen emekli adı verilen bu olanaktan yararlanıldığında, tamamlanması gereken gün sayısı minimum 5 yıla tekabül etmektedir.

10 yıllık poliçenin süresi dolarsa ve malul olursanız, erken emeklilik seçeneğiniz vardır.

Tüberküloz, AIDS, organ yetmezliği, beyin felci, Parkinson hastalığı ve kanser gibi pek çok hastalık SGK düzenlemelerine göre erken emeklilik hakkına sahiptir. Engelli aylığı alma şartlarını taşıyanlar, 1.800 gün hibeli emekli aylığı alabilirler.

SİGORTALILARA ERKEN EMEKLİLİK İMKANI

14 Mayıs seçimleri öncesinde milyonların emekli olmayı hayal ettiği yönetmelik yürürlüğe girdi. Bunlardan biri olan EYD kapsamında yaklaşık 2,5 milyon kişi emekli maaşı alıyor.

Ancak, EYT'li olmayanlar bile 10 yıl içinde emekli maaşı almaya hak kazanıyor. SGK genelgesine göre 1800 ikramiye gününü dolduran ve işgücünün yüzde 60'ını kaybedenler sağlık belgesi ile emekli maaşı başvurusunda bulunarak emekli olabiliyor.

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

Malulen emekli olan bir kişinin 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) veya 4C (Emeklilik Sandığı)'na kayıtlı olup olmadığına bakılmaksızın, sigortalılık faaliyetinin başlamasından bu yana 10 yıl geçmiş olması gerekir.

Bu 10 yıllık hizmet süresi boyunca, çalışan en az 1800 gün boyunca ikramiye ödemeleri ve hizmetlerine ilişkin kanıt sunmalıdır.

Resmi rapor, işçinin sağlık yetkilileri tarafından en az 1 ABD doları veya daha fazla yardım kaybına uğradığını ve bunun işe başlama tarihinden sonra meydana geldiğini belirtmelidir.

4A (SSK) altındaki çalışanlar işyerinden ayrılmak zorundadır.

4B (BAĞ-KUR) ile iştigal eden kişilerin ticari faaliyetini tamamlamış olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu vatandaşların prim borcu da olmamalıdır.

4C (emeklilik ödeneği) kapsamında çalışanlar da işten ayrılmak zorundadır.

Bu şartları sağlayanlar engelli aylığı almaya hak kazanırlar ve emekli maaşı almaya hak kazanırlar. .

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI HANGİ HASTALIKLARI KAPSIYOR?

Kanser (baş ve boyun yumuşak dokusu, cilt, lenfoma, lösemi, multipl miyelom, tükürük bezi, tiroid, meme, sinir sistemi, akciğer, mide, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, safra kesesi, safra kanalı, pankreas, böbrek, mesane), cinsel organlar, prostat, testis ve penis kanseri)

Epilepsi

Bunama

Glioma

Parkinson sendromu

Beyin felci

Multipl skleroz (MS)

Zihinsel yetersizlik (IQ 50'nin altında)

Şizofreni

Bipolar bozukluk

Görme kayıpları

Retina kanaması

Bağımsız durmanıza engel olan denge sorunları olan işitme kaybı

Anemi

Kol ve bacak gibi organların kaybı

Behçet hastalığı

Sindirim sistemi kanaması

Karaciğer sirozu

Karaciğer nakli

Kalp yetmezliği

Kalp kapak hastalığı

Endokrinoloji ve metabolik hastalıklar

Solunum yolu hastalığı

Kalp nakli

Böbrek nakli

Akciğer nakli

Tüberküloz

AIDS

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN MÜJDE!

"KÜÇÜK ESNAFA ERKEN EMEKLİLİK"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada "Buradan kuaför, manav, bakkal, tesisatçı manavcı gibi küçük esnafımıza da bir müjde vermek istiyorum. Küçük esnaflarımızın prim ödeme gün sayısını SSK'lılarla eşitleyerek 7 bin 200 güne indiriyoruz. Yeni dönemde yapacağımız bu çalışmadan 1 milyon küçük esnafımız yararlanacak." ifadeleri kullanıldı.

Çiftçiler de 25 sene çalışarak değil 20 sene çalışma süresi ve prim gün sayısıyla emekli olma haklarına kavuşacaklar.

7200 PRİM GÜNÜNE DÜŞECEK

Bu düzenleme ile çiftçilerin emekli olabilmeleri için gerekli olan ikramiye gün sayısı ile SSK çalışanlarının gün sayısı eşit olacak. Bu şekilde çiftçi 9.000 gün yerine 7.200 günde emekli olabilir.

Bu, beş yıl erken emekli olmanızı sağlayacaktır. Prim açıklarını kapatmaya yönelik yasal düzenlemeler, emeklilere hem gelir hem de emeklilik açısından eşit muamele edilmesini sağlamaktadır.

SGK ve BAĞ-KUR çalışanları arasındaki 1800 gün yani 5 yıllık zaman farkının ortadan kaldırılması, emeklilik için gerekli olan katkı payını karşılamaktadır. Katkı kısıtlamaları, emeklilik maaşlarını %20 oranında artıracak ve erken emekliliği mümkün kılacaktır.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.