Bayram ikramiyelerinde büyük şok! Bunu yapmayanlar ikramiye alamayacak: SGK duyurdu

Bayram ikramiyelerinde büyük şok! Bunu yapmayanlar ikramiye alamayacak: SGK duyurdu

EYT'lilerin Ramazan Bayramı ikramiyesi konusunda belirsizlik devam ediyor. SGK, bayram ikramiyesi almak isteyen EYT'lilerin 2 bin TL'lik ikramiye için toplu ödeme talebinde bulunmaları gerektiğini açıkladı. Ayrıntılar haberimizde...

Geçtiğimiz aylarda Meclis'te onaylanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onaylamasıyla Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için emeklilik kapısı açıldı. Ancak, EYT'lilerin emekli olmak için SGK'ya başvurması halinde bayram ikramiyesi ödemesinde bazı sorunlar yaşanıyor. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi sonrası kimlerin bayram ikramiyesi alacağına dair açıklama yaptı. SGK, gelir ve aylık bağlama işlemi sonucunda Nisan ayı içerisinde gelir ve aylık başlangıç tarihi 30 Nisan öncesinde olan sigortalı ve hak sahiplerinin Ramazan Bayramı ikramiyelerini 9 Mayıs 2023 tarihinde ödeyeceğini duyurdu.

EYT'liler, emekli olmak için uzun yıllar çalışmış ve SGK'ya prim ödemiş olmalarına rağmen, yaş haddinden dolayı emekli olamamış kişilerdir. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi ile birlikte, EYT'lilerin de emeklilik hakkı kazandı. Ancak, bayram ikramiyesi ödemesinde yaşanan bu sorun, EYT'liler arasında hayal kırıklığı yarattı. Konuyla ilgili olarak, EYT'lilerin bayram ikramiyesi hakkı için yapacakları girişimler ve SGK'nın konuya ilişkin açıklamaları merakla bekleniyor.

BAYRAM İKRAMİYESİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

3

SGK, Ramazan Bayramı öncesinde emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi yapacak. Ancak, EYT'liler için farklı bir durum söz konusu. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, EYT'lilere kötü haber vererek, Nisan ayında dilekçe verenlerin bayram ikramiyesi alamayacağını belirtti. Sadece 3 Mart-31 Mart tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren EYT'lilerin bayram ikramiyesi alabileceği açıklandı.

Karakaş ayrıca, Nisan ayı içerisinde gelir ve aylık bağlama işlemi sonuçlanan ve aylık başlangıç tarihi 30 Nisan öncesinde olan sigortalı ve hak sahiplerinin Ramazan Bayramı ikramiyelerinin 9 Mayıs 2023 tarihinde ödeneceğini belirtti. Bu durumda, Nisan ayında emeklilik dilekçesi verenler bayram ikramiyesi alamayacak, ancak mart ayında dilekçe verenler için bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak.

Bayram ikramiyesi ödemesi, ilk aylık ödemesi ne zaman yapılırsa yapılsın 1 Nisan’dan geçerli olacak şekilde toplu ödeme yapılacak ve hak kaybı olmayacak. Bu nedenle, emeklilik başvurusunu mart ayında yapan EYT'lilerin bayram ikramiyesi almaları mümkün olacak.

Emekli bayram ikramiyesi tutarı, 2018 yılında bin TL olarak başlamış ve 2021 yılında 100 TL zamlanarak bin 100 TL olmuştu. Ancak, son olarak yapılan açıklamayla birlikte, emekliye verilen bayram ikramiyesi tutarı 2 bin TL'ye yükseltildi.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.