Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! O ödemeyi yapmadan önce bunu bilmeyen yandı

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor! O ödemeyi yapmadan önce bunu bilmeyen yandı

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren gelişmeler paylaşıldı. Peki ödemeden önce ne yapmak gerekiyor? Tüm detaylar haberimizde.

Araç sahiplerinin yüksek tutarlarda yaptığı ödemelerle ilgili yeni yapılandırma haberleri paylaşıldı. Ödeme yapmadan önce bunların bilinmesi gerekiyor! Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

ARAÇ SAHİPLERİNE YAPILANDIRMA FIRSATI

Gelir İdaresi Başkanlığı yaptığı açıklamalarla MTV, Taşıtla İlgili İdari Para Cezalarının Yapılandırılması ile ilgili bilgileri sosyal medya üzerinden vatandaşla paylaştı. Yeni yapılandırma kararına göre 31 Aralık 2022 tarihi öncesinde MTV ve vergiye bağlı gecikme faizleri ve zamları ile vergi cezaları, verilmiş trafik idari para ceza ve faizleri, verilmiş karayolu taşıma idari para cezaları, Karayolları Genel Müdürlüğü'nce otoyol ve köprü ihlali ile ilgili verilmiş para cezaları kanun kapsamında olacak. 31 Aralık 2022 tarihi öncesinde 12 Mart 2023 tarihi itibariyle ilgilisine gönderilen cezalar kanun kapsamında değerlendirilmeyecek. 31 Aralık 2022 tarihi öncesinde verilmiş MTV ve bu tarih öncesinde verilmiş idari para cezası, karayolu taşıma para cezası, köprü ve otoyol ihlal geçiş ücretleri ve idari para cezaları ve 12 Mart 2023 tarihi itibariyle kesinleşmiş ancak vadesi gelse de ödenmemiş ya da ödeme süresi henüz geçmeyen cezaların yapılandırılması mümkün olacak. 

Araç Trafik Ceza Borçları İçin Yapılandırma İmkanı

Bu kanun kapsamında MTV borcu aslı ve gecikme faiz zammı yerine, trafik idari para cezaları yerine, köprü ve otoyol ihlal geçişleri cezası gecikme zammı yerine, karayolu taşıma para cezası ve faizleri yerine Yİ ÜFE oranı esas alınarak hesaplanmış paranın ödenmesi durumunda; MTV cezasına ilişkin vergi cezası ve gecikme faizi ve zammının, trafik cezasının aylık yüzde 5 faizinin, köprü ve otoyol ihlal geçiş ücretlerinde gecikme zammının, karayolu taşıma para cezalarında uygulanmış aylık yüzde 5 faizin tamamının alınmasından vazgeçilecek. Aynı zamanda 12 Mart 2023 tarihi itibariyle araç muayenesi yapılması gerektiği halde muayene yaptırmayan araç sahiplerinin 30 Eylül 2023 tarihine kadar araç muayenesi yaptırmaları durumunda kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yİ ÜFE değişim oranları, kanunun yayımlandığı tarih itibariyle araç muayenesi yapılması halinde her ay ve aylık yüzde 0.75 olan esas alınarak hesaplanmış olan tutarın ödeme şatları kapsamında aylık yüzde 5 fazla oranı tahsil edilmeyecek. 

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.