Öne Çıkanlar Kayseri destek Almanya karatay

Bu haber kez okundu.

Kanal İstanbul ve Yeni Mega Şehirler

Dünyanın kentsel nüfusu 1950'de 751 milyondan 2018'de 4.2 milyara yükseldi. Birleşmiş Milletler bünyesindeki şehirlerde yaşayan insan sayısının ise 2050 yılına kadar 2.3 milyar daha artarak 6.5 milyar insana ulaşabileceği tahmin ediliyor.

İnsanların ilerleyen yıllarda şehirlere taşınmaya devam edeceği dünyanın bildiği bir gerçektir.

Dünyada yeni şehirler inşa etme şeklinde bir akım başlamış vaziyette.

40 ülkede 120 den fazla yeni şehir inşa ediliyor.

KANAL İSTANBUL PROJESİ stratejik kazancı yanında yeni bir şehir oluşturma açısından da önemli bir projedir.

Türkiye’nin petrolü yok, sanayide de çok geriden yarışa girdi ama stratejik konumu var. En büyük sermayesi de coğrafyası ve en başta da İstanbul’u.

Dünya’da yeni eğilim yeni şehirler oluşturarak ekonomik değer üretmek yönünde.

Bizde de İstanbul, çok daha verimli kullanılmalı, İstanbul’dan yüz milyarlarca dolar gelir sağlanacak projeler yapılmalıdır. bunun dünyada örnekleri var.

DÜNYADA YAPIMINA BAŞLANAN ve planlanan büyük projelerden bazılarını sayalım.

322 milyar Sterlin: 2030'da Çin, dokuz ilden 42 milyon insanı Pearl River Deltasında bir devasa mega kent olarak birleştirmeyi planlıyor. İnşaatın bittiği zaman nüfusun 80 milyona ulaşması bekleniyor.

Güney Kore’de 35 milyar dolara mal olacak. Songdo bölgesindeki şehrin adı, International Business District (Uluslararası İş Bölgesi) Songdo, 1.500 dönümlük rıhtım alanındaki “akıllı şehir” olarak adlandırılan Güney Kore’de bir kent.

Çin’de “Güney-Kuzey Su Transferi Projesi”, Yangtze Nehri’nden yaklaşık 1.2 trilyon litre suyun ülkenin daha az verimli bölgelerine taşınmasını hedefliyor. Şimdiye kadar yapılan harcamalar 79 milyar doları geçmiş durumda.

Norveç, 1,2 kilometre derinliğinde ve 915 metre genişliğinde olacak olan yüzen tünel projesi. 25 milyar dolarlık harcama yapılması beklenen proje türünün tek örneği olacak.

Çin’de 2020 yılında tamamlanması planlanan “Nanhui New City” şehri 4.5 milyar dolara mal olacak ve yaklaşık 1 milyon insanı barındıracak, şehri her sene 10 milyon turistin ziyaret etmesini bekleniyor.

Dünyanın deniz üzerindeki en uzun köprüsü olacak Hong Kong - Zhuhai - Macao köprüsü açıldı. Köprü 55 kilometre uzunluğunda ve 20 milyar dolara mal oldu.

Hong Kong yeni konutlar için 64 milyar dolar maliyetli yapay ada inşa etmeyi planlıyor.

Malezya'daki mega kent projesi Forest City (Orman Kenti), 100 milyar dolara mal olacak.

Birleşmiş Milletler’in tahminlerine göre, dünya nüfusunun % 68'I 2050 yılında şehirlerde yaşayacak. Bu milyarlarca insanın ihtiyaçlarını karşılamak büyük zorluklar doğuracak.

Kanal İstanbul para harcama projesi değil gelir getirme projesidir. Dünyada artık devletler fabrika kurmayı özel sektöre bıraktı. İş üretilmesi, istihdamın artırılması ve yeni gelir çeşitleri oluşturması için bu tür projeler yapıyorlar,

İster Yap İşlet modeliyle yapılsın ister Kamu eliyle yapılsın, proje başlar başlamaz piyasaya ve kamunun kasasına para girişi başlayacaktır.

Çünkü dünyanın geldiği noktada, iş üretilmesi, teminat olacak değerin ortaya çıkması paradan daha değerlidir. Bir yerde değer üretiliyorsa oraya kredi bulmak çok kolaydır.

Diğer taraftan Kanal ile ilgili her yeni haber Borsada şirket hisselerin değer artışına sebep olmaktadır.

Murat AKGÜL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yavuz Ozudogru 4 ay önce

Borsadaki ilgili şirketlerin olumlu tepkisinin kısa sürmesi nasıl yorumlanabilir? Olası bir finansal tufanda kanal İstanbul yapım aşamasında iken ekonomik yansımaları nasıl olur?

Misafir Avatar
Murat Akgül 4 ay önce @Yavuz Ozudogru

Dünyada borsalar üzerinde ABD tahvillerindeki faizin artması üzerinden bir baskı var. Bugünlerde her negatif etki büyüyerek, pozitif gelişmeler sığ etki yapabiliyor.
Yap işlet sistemiyle iyi bir anlaşmayla yapılması durumunda çok etkisi olmaz. Bu tür inşaat projeleri krizlerden çok etkilenmez bütün dünyadan yatırımcılar ilgi gösterir bunlara. Kanal projesinin çevresinde oluşacak ekonomi çok yönlü olacaktır.

Beğenmedim! (0)