Merkez Bankası'ndan doların tansiyonunu düşürecek hamle! Doları olanlar dikkat: Talimat verildi

Merkez Bankası'ndan doların tansiyonunu düşürecek hamle! Doları olanlar dikkat: Talimat verildi

Dolardaki yükselişi kontrol altına almak için yeni önlemler alınıyor. Merkez Bankası, bankalara bir yazı göndererek belirli bir süre verdi. Kur Korumalı Mevduat sahipleri ve bankalarda doları bulunanlar dikkatli olmalı. Ayrıntılar haberimizde...

Merkez Bankası'nın kararıyla, gerçek kişi hesaplarında yüzde 10 TL dönüşümünü sağlayamayan bankalar için yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre, 26 Mayıs-28 Temmuz 2023 tarihleri arasında eksik kalan kısım için 6 ay süreyle menkul kıymet tesis edilecek. 28 Temmuz sonrası için ise dövizden TL'ye ek dönüşüm oranı eşiği yüzde 30'a yükseltilecek. Bu oranı tutturamayan bankalar, hedefi yakalayana kadar ek yüzde 10 menkul kıymet blokesi yapacaklar.

YENİ DÜZENLEMEYLE NİSAN AYINDA BELİRLENEN ORAN GÜNCELLENDİ

2

Merkez Bankası'nın yayımladığı Tebliğ'de yapılan değişiklikle gerçek kişi ek dönüşüm oranına göre menkul kıymet tesisine ilişkin geçici bir uygulama getirildi. Bu uygulamaya göre, 26 Mayıs-28 Temmuz tarihleri arasında gerçek kişi döviz hesabından TL'ye yüzde 10'luk dönüşüm hedefini yakalayamayan bankalar, eksik kalan tutar kadar menkul kıymet tesisi yükümlülüğüne tabi tutulacaklar.

Yapılan düzenlemeyle Nisan ayında belirlenen yüzde 5'lik oran yükseltilerek yüzde 10 olarak güncellendi. Bu düzenleme sadece gerçek kişileri kapsamakta olup, tüzel kişiler için ise eski oranlar geçerliliğini koruyacak.

Bu düzenleme, bankaların dövizden TL'ye dönüşüm oranını artırmaya yönelik bir teşvik niteliği taşımaktadır. Ayrıca, menkul kıymet tesis edilmesiyle bankaların likidite durumu güçlendirilerek finansal istikrarın sağlanması hedeflenmektedir.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum