Maaş sorunu kökten çözülüyor! 12 bin, 13 bin, 15 bin masada:O tarihte açıklanacak

Maaş sorunu kökten çözülüyor! 12 bin, 13 bin, 15 bin masada:O tarihte açıklanacak

Görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine, toplu iş sözleşmesi zam teklifleri güncellendi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zam oranını Salı günü kamuoyuna açıklayacağını belirtti. İşte detaylar...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Kamu İşçileri Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) ve Hak-İş heyetlerini kabul ederek, 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerine devam etti. Görüşmelerde, kamuda çalışan 700 binden fazla işçinin maaş artışları ve çalışma koşulları ele alındı. Ancak henüz taraflar arasında bir anlaşmaya varılamadı.

Başlangıçta hükümet, kamu işçilerine ilk 6 ay için yüzde 30 zam teklif etti ve taban aylık teklifini 11 bin 500 lira olarak belirledi. Daha sonra, bu teklif güncellendi ve hükümetin yeni teklifi, 12 bin lira taban ücret ve ilk 6 ay için yüzde 40 zam olarak açıklandı. Ancak, taraflar bu teklife sıcak bakmadı. Konuyla ilgili merakla beklenen açıklamayı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı ve kamu işçisi için yapılacak zam oranını Salı günü açıklayacağını söyledi.

Kamu işçilerinin merakla beklediği zam oranı ise çeşitli kaynaklarda farklı şekilde yer aldı. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem'in haberine göre, kulislerde 13 bin liraya kadar çıkan bir zam oranı üzerinde konuşulduğu belirtildi. İki taraf arasında bu rakamın kabul edilebilir olup olmadığı ise henüz belli değil.

Kamu işçilerinin maaş artışları ve çalışma koşulları ile ilgili süreç, Türkiye genelinde birçok kamu kurumunda çalışan işçiyi yakından ilgilendiriyor. Bu nedenle, taraflar arasında yapılacak anlaşma ve yapılacak zam oranı, kamuoyunun büyük bir ilgisini çekiyor. Henüz net bir sonuç alınamamış olsa da, taraflar arasındaki görüşmelerin devam edeceği ve en kısa sürede bir anlaşmaya varılması için çalışmaların sürdürüleceği belirtiliyor.

HAK-İŞ: TAM BİR MUTABAKAT SAĞLANAMADI

3TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ, kamu işçilerinin toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlayamadı. Yaklaşık 4 saat süren toplantının ardından TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan açıklamalar yaptı. Arslan, toplu iş sözleşmesinde tam bir mutabakat sağlanamadığını belirtirken, "Uzlaşma için çabalarımız devam edecek" ifadelerini kullandı.

Arslan, 700 bin kamu işçisinden 365 bininin asgari ücretli olduğuna dikkat çekerek, "Toplu iş sözleşmesini abartılı şekilde yansıtanların ve asgari ücretle çalışan işçilerin bugünkü koşullarını göz önünde bulundurması gerekiyor" şeklinde konuştu.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ise bu toplu iş sözleşmesinin 700 bini aşkın işçiyi ve ailelerini ilgilendirdiğini belirterek, "Talepleri karşılasınlar ve ailelerin talebini yerine getirsinler" dedi. Atalay ayrıca, "Verirlerse uygun bir rakam ne ala vermezlerse biz seçimden önce bu meseleyi bitireceğiz diye bir ayet yok" ifadelerini kullandı.

Bu arada, 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos'ta başlayacak. 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü ise, memur ve özel sektör işçilerinin toplu iş sözleşmelerinin belirlenmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.