Konut kredileri kısıtlandı, faizler arşa çıktı! Ev almak isteyenlere kötü haber: Bu orandan başlıyor

Konut kredileri kısıtlandı, faizler arşa çıktı! Ev almak isteyenlere kötü haber: Bu orandan başlıyor

Her yeni güne bir zam haberi ile uyanmaya alıştığımız şu günlerde evlere gelen kira zamları da vatandaşı isyan ettiriyor. Yüksek kira fiyatları ile başa çıkamayan vatandaş ev almak istiyor. Ancak bunun için imkânı olmayanlar ise konut kredilerine başvuruyorlar. Konut kredisi almak isteyenlere yeni bir haber geldi. İşte detaylar…

Zam haberleri birbirini kovalamaya devam ediyor iken oturdukları evlere yapılan kira zamları da vatandaşı çileden çıkartır oldu. Kirasına zam yapılan vatandaş çareyi kredi çekerek ev almakta buluyor. Konut kredisi için yeni duyurular yapıldı. Detaylar haberimizde…

banka

KONUT KREDİSİNE GELEN KISITLAMA VE YÜKSEK FAİZ, EV SATIŞLARINI DÜŞÜRDÜ

Konut kredisine yapılan kısıtlamalar, son aylarda konut satışlarında önemli bir düşüşe neden oldu. Konut satışlarındaki düşüşün nedeni sizler için araştırdık. Detaylar haberimizde...

KONUT KREDİLERİNE KISITLAMA ARTIYOR

Bankanın ipotek kısıtlamalarından bu yana ev satışları düştü. Dün açıklanan verilere göre konut satışları yıllık bazda %35,6 düştü. Mart ayı yüzde 21,4 düşüşle devam ederken, Şubat ayı yüzde 18 düşüş yaşadı.

Konut satışlarındaki sert düşüşün ana nedenlerinden biri, konut fiyatlarının belli bir doyum noktasına ulaşarak balon oluşturması. Eski evler bile artık 1 milyon liradan aşağı bulunamıyor. Fiyatlar o kadar yüksek ki insanlar şu an için ev almayı düşünmüyor. Kredi almak isteyen ise bankaya gittikten sonra bu fikrinden vazgeçiyor.

Bankalar, konut kredisi faiz oranlarını rekor seviyelere yükseltirken aynı zamanda kredi limitleri de getiriyor. Sektör temsilcileri, özel bankalarda konut amaçlı gayrimenkul faiz oranının iki katından fazla arttığını, bazı bankalarda ise bu oranın 120 ay vadeli kredi geri ödemeleriyle bile üç katın üzerine çıktığını söyledi. Orijinal miktarın üç katından fazla. Örnek bir tablo şöyle görünür:

2.59 faiz oranıyla 500.000 TL kredi çeken kişi 120 ay vade ile aylık 13.000 582 TL ödeyecek. Bankaya yapılan toplam geri ödeme 1.000.639.000 Türk lirasıdır. Yani 500.000 liraya ev alan kişi 1.000.639.000 Türk lirası olarak banka faizi ödeyecek.

Yüksek faiz oranlarının yanı sıra bankalar 250 bin liranın üzerinde konut kredisi vermekten kaçınıyor. Bu da konut satışlarında önemli bir düşüşe neden oldu.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.