İdari para cezası olanlar dikkat! Yeni karar Resmi Gazete'de: Haziran'dan itibaren başlıyor!

İdari para cezası olanlar dikkat! Yeni karar Resmi Gazete'de: Haziran'dan itibaren başlıyor!

İdari para cezaları için bir düzenleme geldi. Zamanında öderseniz yüzde 25 indirim uygulanacak! Cezalara artık mirasçı olmayacak. İşte detaylar...

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, idari para cezalarının ödeme süresi içinde taksitlendirme talep edilebilecektir. Bu uygulama, Haziran ayı başında yürürlüğe girecektir. Ayrıca, cezaların miktarına bağlı olarak zaman aşımı süreleri de belirlenmiştir, bu süreler cezanın miktarına göre 3 ila 7 yıl arasında değişmektedir.

Ödemelerin süresinde yapılması durumunda ise yüzde 25 indirim uygulanacaktır. Bu şekilde, cezalara zamanında ödeme yapabilen kişilere indirim avantajı sunulmuş olacaktır.

Öte yandan, idari para cezasına muhatap olan bir gerçek kişinin ölümü durumunda, cezalar mirasçılardan takip edilmeyecek ve cezaların tahsilinden vazgeçilecektir. Bu, kişinin vefatıyla birlikte cezaların düşmesini sağlayan bir hükümdür.

idari para cezası

Tahsilat genel tebliği, idari para cezalarının uygulanmasıyla ilgili hükümleri ve kabahatler kanununun belirli maddelerine ilişkin esasları içermektedir. Bu genel tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanmıştır.

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, idari para cezaları ödeme süresi içinde taksitlendirilebilecektir. Bu imkan, muhatap olan kişinin ekonomik durumunun uygun olmadığı durumlarda talep edilebilecektir. Cezalar, toplamda 4 eşit taksitte ödenecektir. İlk taksit, idari para cezasının ödeme süresi içinde, geri kalan üç taksit ise cezanın tebliğ tarihinden itibaren 1 yıl içinde cezayı veren birim tarafından belirlenen sürelerde ödenecektir.

Ancak taksitlerin süresinde ve tam olarak ödenmemesi durumunda, idari para cezasının kalan kısmı muaccel hale gelecek ve takip edilecektir. Bu durumda, taksitlerin zamanında ödenmemesi nedeniyle idari para cezasının kalan kısmının takip edilebilmesi, cezanın kesinleşmiş olma şartına bağlı olacaktır. Yani, ceza hakkında kesinleşme kararı verilmişse ve ödemeler taksitlendirildiği halde süresinde yapılmamışsa, kalan miktar takip edilebilecektir.

Bu düzenlemeler, idari para cezalarının ödeme sürecini daha esnek hale getirerek, muhatapların ekonomik durumlarına uyum sağlamalarını ve taksitlendirme taleplerinde bulunmalarını sağlamayı amaçlamaktadır.

Tebliğe göre, idari para cezasının ödeme süresi içinde tam olarak ödenmesi durumunda cezaya %25 oranında indirim yapılacak. Bu indirim, cezayı ödeyen kişiye avantaj sağlamaktadır ve cezanın daha uygun bir miktarla ödenmesine olanak tanımaktadır. Ödemelerin tamamlanmış olması, idari yaptırım kararına karşı süresi içinde kanun yoluna başvurulmasını engellemeyecektir. Yani, kişi cezayı ödedikten sonra hala yasal haklarını kullanabilecektir.

idari para cezası

Tahsil zamanaşımı süreleri ise belirli tutar aralıklarına göre farklılık göstermektedir. 10,000 TL'den az olan cezalar için 3 yıl, 10,000 TL - 19,999 TL arasındaki cezalar için 4 yıl, 20,000 TL - 49,999 TL arasındaki cezalar için 5 yıl ve 50,000 TL ve üzeri cezalar için 7 yıl olarak belirlenmiştir. Zaman aşımı süresi, idari para cezasının kesinleştiği takvim yılını takip eden takvim yılı başından itibaren işlemeye başlayacaktır. Yani, cezanın kesinleştiği yıldan bir sonraki yılın başından itibaren zaman aşımı süresi başlayacaktır.

Ancak, zaman aşımı süresi, idari para cezasının yerine getirilememesi veya yerine getirilmemesi durumunda işlemeyecektir. Yani, cezanın yerine getirilmesine başlanamaması veya yerine getirilememesi durumunda zaman aşımı süresi durdurulacaktır.

Zaman aşımı süresinin dolmasından sonra idari para cezaları takip edilmeyecek ve tahsilatından vazgeçilecektir. Ancak, zaman aşımı süresinden sonra rızaen yapılan ödemeler kabul edilecektir.

Resmi Gazete'de yayımlanan yeni karara göre, idari para cezalarına muhatap olan gerçek kişinin ölümü durumunda, bu cezalar mirasçılardan takip edilmeyecek ve cezaların tahsili gerçekleştirilmeyecek. Yani, cezaların şahsiliği ilkesi gereği, ölen kişinin mirasçılarından bu cezalar talep edilmeyecek ve tahsil edilmeyecektir.

Eğer gerçek kişiye ölümünden önce veya sonra verilen idari para cezaları, ölüm tarihinden sonra vergi dairesine bildirilmişse, bu cezalar vergi daireleri tarafından cezayı veren birime iade edilecektir. Ancak ölüm tarihinden önce bildirilen cezalar, mirasçılar tarafından takip edilmeyecek ve tahsil edilmeyecektir.

Tüzel kişilere verilen idari para cezası ise tüzel kişinin mal varlığından tahsil edilemediği durumlarda, bu borçun ödenmesinden sorumlu olan gerçek kişinin ölümü durumunda, borç gerçek kişinin mirası reddetmemiş mirasçıları tarafından takip edilecektir. Bu hüküm, adli para cezaları için de geçerlidir.

Bu tebliğle birlikte, daha önce farklı tarihlerde yayımlanan 6 tahsilat genel tebliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.