Hafize Gaye Erkan'ı meğer o isim görevden almış!

Hafize Gaye Erkan'ı meğer o isim görevden almış!

Son günlerde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkanın görevinden istifası gündemde yer alıyor. Vatandaş biranda alınan bu istifa kararının perde arkasını merak edip araştırıyor. O ünlü gazeteciden bu sorulara yanıt gecikmedi. İşte detaylar...

Son zamanların tartışmasız en merak edilen konuları arasında ilk sıralarda yer alan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevinden istifa etmesi oldu. Konuya ilişkin Türkiye gazetesi köşe yazarı Cem Küçük’ ten herkesin merakını giderecek bomba bir köşe yazısı geldi. Detaylar haberimizde…

su

HAFİZE GAYE ERKAN'I GÖREVDEN ALAN İSİM BELLİ OLDU. ERKAN'IN BABASI MERKEZ BANKASI'NI AİLE KONAĞI ZANNETTİ!

Altı aydır Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini yürüten Hafize Gaye Erkan, Cuma akşamı görevden alındı. Cem Küçük'ün Türkiye gazetesindeki yazısına göre Erkan kapalı kapılar ardında görevden alındı. Olayın ardından isim belli oldu.

14-28 Mayıs seçimlerinin ardından Merkez Bankası başkanlığına getirilen Hafize Gaye Erkan'ın görevden alınması sürecinin arkasında neler yaşandı?

Erkan'ın bardağı taşıran son hareketi neydi?

Mehmet Şimşek'e yakın olduğu bilinen Türk gazetesi editörü Cem Küçük, perde arkasında yaşananları yazdı. Küçük ‘ün yazısından öne çıkanlar şöyle...

BİÇİLMİŞ KAFTANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Şimşek’e "ekibini kurabilirsin" dedi.

Şimşek için en önemli konu Merkez Bankası’ydı. Hafize Gaye Erkan bu makam için biçilmiş kaftandı. Dünyanın en iyi okullarında okumuş, küresel çaptaki finans kurumlarında çalışmıştı. Tam yetkili olarak göreve gelen Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanlığına Gaye Hanımı getirdi.

AİLESİNİN APARTMANI VAR

Haziran ayından bu yana işler iyi gitti. Parasal sıkılaştırma başarıldı. Faizler artırıldı. Orta Vadeli Program gayet sağlıklı bir şekilde yürütüldü.

Ancak daha sonra bazı arızalar çıktı. ABD’de ciddi paralar kazanan Gaye Hanımın pahalı kiralardan ev bulamadığı için babasının evine yerleştiği açıklaması iyi olmadı. Çünkü Gaye Hanım zengin bir kadın ve İstanbul’da aile apartmanları olduğu biliniyor.

BABASI, AİLE KONAĞI SANDI

Esas sorun Gaye Hanımın babası oldu. Merkez Bankası, İstanbul Ataşehir’de. Babası burayı "ailenin konağı" zannetti! İşlere karıştı. İstemediğini işten attırdı. Her işe dâhil oldu...

Hangi okulda okursanız okuyun, maalesef "Ortadoğululuk" geçmiyor. ABD’de 20 sene de kalsanız, tavır değişmiyor. Gaye Hanımın babası mesela Goldman Sachs’ta kızının yanına gidip gelebiliyor muydu? Orayı da çiftlik gibi kullanmıyordu? Üstüne üstlük Gaye Hanımın babası itibarı olmayan gazeteciler üzerinden "duyar kasmaya" çalıştı.

26 GÜN KALAMAZ

Bütün bu yaşananlar Mehmet Şimşek’in kulağına gitti. Bu arada aralık ortasında ABD’ye giden Gaye Hanım 26 gün dönmedi. Şirketlerle görüşme yaptığı söylendi. Hiçbir kamu görevlisi -mecburi görevler haricinde- yurt dışında 26 gün kalamaz!

Gaye Erkan’ın aile ve duygusal yapısının bu işleri kaldıramayacağını anlayan Mehmet Şimşek durumu Sayın Erdoğan’a anlattı. Erdoğan ekonomi yönetimini zaten olduğu gibi Mehmet Şimşek’e bırakmıştı. “İstediğini yapabilirsin” dedi. Zaten Şimşek de artık Gaye Hanımla bu işin gitmeyeceğini gördü.

MEHMET ŞİMŞEK GÖREVDEN ALDI

Şimşek tam yetkili olarak Gaye Erkan’ı görevden aldı ve yerine Fatih Karahan’ı atadı. Zaten Resmî Gazete’de Gaye Hanım için “görevden alındı” yazıyor.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.