Et fiyatlarının tansiyonu düştü! ESK müdahale etti: Artık 350, 200 TL'den değil bu fiyattan satılacak!

Et fiyatlarının tansiyonu düştü! ESK müdahale etti: Artık 350, 200 TL'den değil bu fiyattan satılacak!

Et ve Süt Kurumu, yüksek fiyatlı et fiyatları nedeniyle zor durumda kalan kasaplar için müjdeli bir haber verdi. Kurum, kasaplara uygun fiyatlı et sağlayarak milyonlarca vatandaşın daha ucuz et yiyebilmesini sağlayacak. Bu gelişme, et fiyatlarındaki yüksek artışın vatandaşları zor durumda bırakması nedeniyle memnuniyetle karşılandı. İşte haberin ayrıntıları...

Et fiyatlarının yüksek olması nedeniyle piyasada oluşan kriz ve enflasyon ortamında, hükümet Et ve Süt Kurumu ve Tarım Kredi Marketleri aracılığıyla et fiyatlarını düşürme kararı aldı. Kıymanın kilogram fiyatı 140 TL'ye düşürüldü. Şimdi ise, Et ve Süt Kurumu ile Türkiye Kasaplar Federasyonu arasında imzalanan protokolle kasaplara uygun fiyatlı kırmızı et satışı yapılacak. Federasyona üye kasaplara ESK tarafından ithal edilen karkas etler ile canlı kesimlik hayvanlardan elde edilen karkas etler satılacak. Başvurular, ESK'nın ilgili kombina müdürlüklerine yapılabilecek.

DENGESİZ FİYATLAR DÜZENLENECEK, FİYATLAR DÜŞÜRÜLECEK

et

Son dönemde yüksek fiyatlarla karşılaşılan et sektöründe, Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Türkiye Kasaplar Federasyonu arasında yapılan protokol ile kasaplara ucuz et temini sağlanacak. Kasaplar Federasyonu Başkanı Osman Yardımcı, bu protokolle daha geniş kitlelere hızlı ve daha uygun fiyatlı et ürünlerinin temin edilmesinin amaçlandığını belirtti. Özellikle büyükşehirlerde yüksek maliyetlerle tüketiciye ulaşan karkas etlerin fiyatlarının düşürülmesi ve satışların hızlandırılması hedefleniyor. Bu sayede piyasadaki dengesiz fiyatlar da düzenlenecek.

ESK daha önce İstanbul ve Ankara'daki perakende dernekleriyle protokol imzalayarak, bu derneklere üye marketlere indirimli kırmızı et temin etmişti. Ayrıca ESK, Tarım Kredi Marketlerine de indirimli et sağlıyor. Şimdi ise ESK tarafından ithal edilen karkas etler ve canlı kesimlik hayvanlardan elde edilen karkas etler, federasyona üye kasaplara uygun fiyatlarla satılacak. Başvurular, federasyona üye veya faal kasaplar tarafından ESK'nın ilgili kombina müdürlüklerine yapılacak ve siparişler karşılanabilecek durumda olduğunda müdürlükler tarafından belirlenen günlerde satış gerçekleştirilecek.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum