Emeklilere müjdelerin müjdesi geldi! Karar çıktı: Maaşlara yapılacak zam oranı ayyuka çıktı

Emeklilere müjdelerin müjdesi geldi! Karar çıktı: Maaşlara yapılacak zam oranı ayyuka çıktı

Maaş zamları merakla beklenirken işçilerin maaş artış oranları gece yarısı belirlendi. Peki maaşlara ne kadar zam yapılacak? Emekli maaşları ne kadar olacak? Tüm detaylar haberimizde.

Kamu işçileri, kamu personeli ve emekli vatandaş merakla maaş zam haberlerini beklerken yüzleri güldürecek haberler geldi. Peki en düşük maaş ne kadar oldu? Zamlar ne zamandan itibaren geçerli olacak? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

KAMU İŞÇİLERİNİN YÜZÜ GÜLECEK

TÜRK-İŞ ve hükümet arasında yapılan maaş zamları ile ilgili görüşmeler karara bağlandı. Hükümetin önerdiği 12 bin TL taban maaş ve ilk 6 ay için yapılan yüzde 35 zam teklifi sonrasında hükümet kamu çalışanları için yine 13 bin TL maaş ve ilk 6 aylık süreç için yüzde 40 zam teklifinde bulundu. TÜRK İŞ ise 700 bin kamu işçisini kapsayacak maaş için taban 15 bin TL ve ilk 6 aylık dönem için yüzde 45 zam ve yüzde 15 refah payı zammı teklifinde bulundu. Görüşmeler sonrasında TÜRK İŞ teklifi kabul edildi kamu işçilerine yüzde 60 zam yapılmasına karar verildi. 

Kamu İşçilerinin Zam Oranları Netleşti

Edinilen bilgilere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve TÜRK İŞ arasında ön protokol imzalaması yapıldı, asıl sözleşme ise 1 Mayıs tarihinde imzalanacak. Kamu işçisinin zam talebi kabul edilirken diğer taraftan emeklilerin bayram ikramiyesi ile ilgili zamları da merakla bekleniyor. Kamu işçilerinin toplu sözleşme metninde bu konuyla ilgili bir bilgi yer almadı. Kamu işçilerinin bayram ikramiyesi talebi ise Cumhurbaşkanına iletildi ve kabul edilmesi durumunda 700 bin kamu işçisi de bayram ikramiyelerinden faydalanacak. TÜRK İŞ'in taban 15 bin TL zam ve yüzde 60 zam teklifi kabul edildi ve prensipte anlaşma sağlanarak seçim sürecinde kamu işçilerinin zam talepleri yerine gelmiş oldu. 

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.