Çay fiyatlarına rekor zam beklentisi! O markalarda yüzde 100'e kadar fiyat artışı yolda: Tarih verildi

Çay fiyatlarına rekor zam beklentisi! O markalarda yüzde 100'e kadar fiyat artışı yolda: Tarih verildi

Zam haberleri üst üste gelmeye devam ederken en çok tüketilen çay fiyatlarında büyük oranda yükseliş görüldü. Çay fiyatlarına gelen zamlar etiketlerin değişmesine neden olurken zam miktarı belli oldu.

Son senelerde zam gelmeyen hiçbir şey kalmazken çay ise en çok artışlardan nasibini alan ürün haline geldi. Malum dünya üzerinden en çok çay tüketilen toplum olmamızla beraber bu artışlar herkesi yakından ilgilendiriyor. Çay Sanayicisi İş Adamları Derneği (ÇAYSİAD) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz Kar yaptığı açıklamada çaya gelen zam oranlarını değerlendirdi.

Çay sektörü üzerinde değerlendirmeler yapılırken bu sene destek ödemesi ile beraber yaş çay alım fiyatlarının kilosuna yüzde 64 oranında artış yapıldığı ve 11 lira 30 kuruş kadar artış izlendi. Geçen sene 350 ile 450 lira arasındaki aşçılık maliyetlerinin bu sene 750 liraya kadar çıktığını söyleyen Kar, alım fiyatlarının 2008 yılından bu zamana kadar 14 kat artış olacağına değinerek yüzde 15'lik gerileme olduğunu belirtti.

ZAM HER AN GELEBİLİR

Çay fiyatlarının maliyetin altında olduğunu belirten Kar, 5kg yaş çaydan 1 kilogram kuru çay elde edildiğini söyledi. Fabrikada 5 kilogram yaş çaya 56,5 TL ödeme yapılırken en uygun üretim maliyeti yüzde 30 oranında zama tabi tutulurken çayın 1 kg maliyetinin 74 TL'ye çıkmaktadır. Bu veriler üzerinde çay fiyatını 2023 üretim fiyatlarının altında olduğunun altı çizildi.

çaya zam

YÜZDE 100 ZAM

Kuru çaya yüzde 64 oranında zam gelmesinin an meselesi olduğunu söyleyen Kar, üretim maliyetlerinin yüzde 30 artış gösterdiğini ve enerji, işçilik maliyetlerinin ise yüzde 100 oranında arttığını savundu. Çaykur'un üretim bedeli 90 TL'nin üzerinde yer alırken 100 TL'ye yaklaştığını söyledi. 

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.