Bir kira bedeli kadar olmuştu! Site aidatlarına devletten fren: Artık buna göre yapılacak

Bir kira bedeli kadar olmuştu! Site aidatlarına devletten fren: Artık buna göre yapılacak

Son dönemlerde fahiş şekilde yükselen kira fiyatlarının yanına aidat fiyatları da eklendi. Peki aidatlar artık neye göre belirlenecek? Tüm detaylar haberimizde.

Özellikle sitelerde bulunan dairelerin aidat fiyatları günden güne yükselmeye devam ediyor. Vatandaş mağduriyetini dile getirirken artık aidat fiyatlarında sınırlama olacağı öğrenildi. Peki fiyatlama neye göre yapılacak? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

AİDAT FİYATLARINDA SINIRLAMA

Tesis Yöneticileri Federasyonu Başkanı Yahya Sağır konut fiyatları ile ilgili Bakan Murat Kurumla görüşme sağladı. Kurum, site yönetimlerinin yüzde 18 KDV sonrasında aidat artırımı ile ilgili talepleri olduğunu, durum tespiti yapılacağını ve çözüm bulunması için ellerini taşın altına koyarak düzenleme yapılacağını söyledi. Başkan Yahya Sağır daha önce de bu konu ile ilgili önerilerini sunduklarını ve çalışmaların başlatılmasını beklediklerini iletti. Sağır, site yönetimlerinin aidatların yüzde 18 KDV oranından muaf olunması talebini ve sicil kaydı tutulması gerektiğini, bu kişilerden mesleki yeterlilik belgesi alınması gerektiğini de Bakan ile görüşmelerinde dile getirdi. 

Site Aidatlarıyla İlgili Düzenlemleler

Yahya Sağır, İçişleri Bakanlığına da site yönetimleri ile ilgili taleplerinin iletildiğini, 300 bağımsız bölüm ve üstü konutlarda özel güvenlik şartı olması ile ilgili taleplerinin de iletildiğini ve çalışmaların tamamlandığını öğrendiğini söyledi. Yahya Sağır şu açıklamaları yaptı; 'Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum site yönetimlerinin üstündeki yüzde 18 KDV oranı ile ilgili sürecin başladığını söyledi. Site ve apartmanlar içinde dışarıdan alınan hizmetlerin yüzde 18 KDV oranından muaf tutulduğu zaman aidatlarda düşüş olacak. Site yönetimleri için istediğimiz denetlemeler de yapılacak. Yönetim hizmeti vermekte olan firma ve site yönetimleri denetimlerden geçeceği için art niyetli kişiler tarafından yönetilen site ve apartmanlar içinde insanlar istedikleri gibi site ya da tesis yöneticiliği yapamayacak. Site ve tesis yönetim firması açmak isteyen kişiler ya da site yönetimi isteyenler mesleki yeterlilik belgesi sunacak ve sicil kaydı aranacak. Yapılacak olan bu yeni düzenlemelerle birlikte 300 ve üstü sitelerde özel güvenlik olması şartı da aranacak. Bu uygulamalarla birlikte hizmet kaliteleri artacak, sitelerde kat maliklerinin yaşadığı sorunların önüne geçilecek ve hesap verebilecek site yöneticileri olacak.' 

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.