Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

Avrupa Merkez Bankası beklentilerle paralel olarak faiz bazını 50 puan arttırarak 3 temel politikasını açıkladı.

Avrupa Merkez Bankası beklentilerle paralel olarak faiz bazını 50 puan arttırarak 3 temel politikasını açıkladı. ECB’nin yapmış olduğu açıklamada refinasman faiz oranlarını 3,5’e ve mevduat faizlerini ise 3’e, marjinal fonlama faizini ise 3.752E yükselttiğini haber verdi.

Avrupa merkez bankası uyguladığı üç temel politika üzerine faiz bazlarını açıkladı. Bu politikaya göre geçtiğimiz Temmuz ayından faiz bazı 50 puan, Eylül ayı itibariyle 75 baz puanına yükselirken, Ocak ayında 50 baz puanı olarak değişiklik gösterdi.

ECB’nin uygulamış olduğu bu üç politikanın temel sebebi arasında nflasyon oranlarındaki dalgalanmalar ve aşırı yükselmeler sonucu 50 baz puan alınarak enflasyonun önüne geçilmesini hedeflediğini belirtti.

ECB yakından takip ettiği finansal ve ekonomik durum neticesinde yapmış olduğu açıklamada ‘’Kurul olarak Euro üzerindeki yükselmeleri ve değişimleri düzenli bir çizgiye oturtmak adına çalışmalar yapıyor. ECB olarak Euro kurunun sabitlenmesini destekleyecek finansal adımlar atıyoruz’’ ifadeleri ile politika amaçlarını belirtti.

Endişelerden Etkilenmedi

Avrupa Merkez Bankasının almış olduğu bu kararlar önce ABD’deki silikon vadisi bankasının iflası ve merkezi İsviçre’de bulunan Credit Suisse bankasının çöküş dönemine girmesi sebebiyle alınan önlemlerden biri olmuştur.

Mevduat sahiplerinin küresel anlamda finans durumundaki dalgalanmalardan dolayı endişe etmesi ve bankalara lan güvenin sarsılmasından dolayı Fed’in faiz yapılandırılmalarını 22 mart itibariyle durdurma kararı alırken Avrupa Merkez Bankası güncel finans gelişmelerinden dolayı paralel doğrultuda bir karar aldı.

Enflasyon Tahminleri Çalkantılardan Önce Yapıldı

Avrupa merkez bankası verdiği karar raoporunun ardından enflasyon için öngörülen fiyatlandırmayı da açıkladı. Yapılan enflasyon raporlarının mart ayından önce yapıldığını son gelişmelerin dahil edilmediğini açıkladı. Bu duruma göre Euro bazında enflasyon oranının yüzde 5.3, 2024'te yüzde 2.9, 2025'te ise yüzde 2.1 olmasını öngörerek rapor hazırlandı. Şubat ayı içerisinde Avrupa Merkez Bankası 2023,2024 ve 2025 yılları için hazırlamış oldukları öngörüleri tekrar düzenleyerek yüzde 4.6, yüzde 2.5 ve yüzde 2.2 olarak sundu.

Faiz Kararında Veri Odaklı Olacağız

ECB genel başkanı Başkanı Christine Lagarde, faiz kararlarının açıklanmasının ardından piyasada oluşan gergin vaziyetleri yakından takipte olduklarını bildirdi. Piyasadaki ani gelişmeler ve enflasyon oranları yapmış olduğumuz politikaları değiştirebilir niteliktedir' dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.