Altın fiyatlarında ibre kırmızıya döndü: Uzman isimden önemli açıklamalar

Altın fiyatlarında ibre kırmızıya döndü: Uzman isimden önemli açıklamalar

Yaşanılan savaş gerilimi sonrası piyasalardaki hareketlilik arttı. Bu durumda ise yatırım yapanların eli ayağı dalaştı ve nasıl bir yol izleyeceklerini kara kara düşünmeye başladılar. Ünlü ekonomistten yatırımcılar için yol haritası oluşturacak tüyolar geldi. İşte detaylar…

Yastık altında altını, doları eurosu olan vatandaş bu yatırımlarını nasıl değerlendirecekleri konusunda endişeliler. İşte ünlü ekonomistten yatırımcılar için piyasalar hakkında ciddi uyarılar geldi. Detaylar haberimizde…

su

ALTINDA DÜŞÜŞ BAŞLADI! DOLAR VE EURO'DA RAKAMLAR NE OLACAK? UZMAN FİLİZ ERYILMAZ YORUMLADI

ABD istihdam verilerinin ardından yükselişe geçen altın fiyatları yeniden düştü. Altın fiyatlarının 3 gün üst üste düşmesi yatırımcıları endişelendiriyor ve "Altın fiyatı neden düşüyor?" sorusunu yöneltiyor. “Dolar ve euro bazında beklenen rakam nedir? Soruları merak konusu oluyor. Elinde altın olanlara dikkat! Piyasa uzmanı Filiz Eryılmaz, altının düşüşünün nedenlerini açıklıyor. Bu haberi okumadan altın almayın, satmayın!

Altın fiyatlarıyla ilgili ışık hızında gelişmeler! Altın fiyatı üst üste 3 gün boyunca değer kaybetmeye devam ediyor. 2.000 doları aşan ons altın 1.966 dolara geriledi. Altının gramı 1.803 liraya gerilerken, çeyrekte altının fiyatı 2.967 liraya geriledi. Peki altın fiyatları daha da düşecek mi? Altın fiyatları neden düşüyor? Piyasa uzmanı Filiz Eryılmaz altın yatırımcılarını uyarıyor. Elinde altın olanlar dikkat! Alırken ve satarken çok dikkatli olun. İşte detaylar bültenimizde...

Altın fiyatlarındaki sert düşüş piyasaları tedirgin etti. Yatırımcılar düşüş karşısında ne yapacaklarını şaşırırken, “Altın fiyatı neden düşüyor? Soru merak konusu oldu. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dr. Filiz Eryılmaz, bu konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Elinde altın ve dolar olan vatandaşları uyardı. İşte Eryılmaz'ın dikkat çeken açıklamaları:

ALTIN FİYATLARI NEDEN DÜŞÜYOR?

"Son dönemlerde altında baskılanan bir durum vardı. Temel sebebi de başta Fed olmak üzere merkez bankalarının faiz artırıyor olması. Faiz altın için bir rakip. Çünkü altının bir faiz getirisi yok. Fakat savaş fiyatlaması ile birlikte 7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin arasındaki savaş fiyatlamasıyla altında güçlü bir yükseliş gördük. Bu yükselişe geçtiğimiz hafta da Fed Başkanı Jerome Powell'ın göreli olarak güvercin konuşma, yani 'Biz artık faiz artırmayacağız. Faiz artırma gibi niyetimiz yok' minvalde konuşmasıyla ABD'de iyi gelen verilerle birlikte 2 bin 6 doları test etti. Fakat geldiğimiz hafta itibariyle iki olumsuz gelişmenin altın üzerinde etkili olduğunu görüyoruz. Küresel tarafta yatırımcılarda savaşında daha da artacağı riski yok. Hatta bu jeopolitik risk bu hafta geriledi. Bu nedenle altında gerileme var. Ama daha önemli sebep Fed üyeleri bu hafta konuşmaya başladı. 'Hayır öyle değil, enflasyona daha gidecek çok yol var. Biz ek bir faiz artışı daha yapabiliriz' sözlü yönlendirmeleri hem savaş fiyatlamasının biraz rahatlaması hem de bu şahin söylemler altını baskıladı. Şu an bin 960 üstünde tutunmaya çalışıyor.

ALTIN ALINIR MI SATILIR MI?

Herkes şunu merak ediyor; Alalım mı, satalım mı? Bin 960 üstü kaldığı sürece yükseliş isteği olacaktır. Yakın vadede altında çok güçlü bir yükseliş beklememek lazım. Hangi koşulda Savaşa dair çok kötü bir haber gelmediği sürece. Anlaşılan o ki Fed belirsizliği devam edecek.

Ama yatay konsolidasyonu güçlü altın olabilir. Bu nedenle tavsiyem şudur; Bin 960 altına indiğinde bin 930'lar takip edilmeli. Buranın altına inerse daha güçlü düşüş gelebilir. Orta ve uzun vadeli yatırımcılar, kademeli olarak farklı geri çekilmeleri alım fırsatı olarak değerlendirebilirler. Kısa vadede fiyatların keskin bir yükseliş veya düşüş göstermesini beklemiyorum. Savaşın bedelini bilmediğimizden durumun gelişimini izlemeliyiz. Ne zaman bir artış beklemeliyim? 2024 yılının ikinci çeyreğinden itibaren altın fiyatları hızla artacak.

DOLAR KURUNDA SON DURUM NE?

Dolar/TL'de önümüzdeki süreçte güçlü bir yükseliş beklememeliyiz. Hangi koşullar altında? Tabii içeriden veya dışarıdan beklenmeyen olumsuz gelişmeler olmadığı sürece.Orta Vadeli Plan'da sunulduğu üzere yol haritası şu şekildedir: Artırımlı süreç adım adım devam etmektedir. Bu süreç bizi şu noktaya götürecektir: Dövizdeki artışın enflasyondan daha fazla olmayacağını göreceğiz. Yani bu yılın sonunda 30 TL olacak. Gelecek yılın ortasında 33 TL olacak. Gelecek yılın sonunda 39-40 TL civarında olacak.2025 yılında ise 45 TL/dolar olması bekleniyor. Özellikle 2024 yılının ikinci yarısında yabancı sermaye girişinin göreceli olarak artması bekleniyor.

"EURO İÇİN DURUM VAHİM"

Euro açısından büyük bir belirsizlik döneminden geçiyor. Euro/dolar tarafında ise dolar endeksine karşı güçlü bir yükseliş görmüyoruz. Çünkü doların küresel değerini yüksek tutan gelişmelerle karşı karşıyayız. Bu nedenle euro/dolar üzerindeki baskının bir süre daha devam etmesini bekleyebiliriz. Fed'in dolar endeksini nasıl destekleyeceğine dair belirsizlik ve faiz artırımının devam edeceğine dair belirsizlik halen gündemde olabilir.Belki faizler daha fazla yükselmese bile bu açıklamalar dolar endeksinin gücünü korumaya devam edecek. Ayrıca Euro'nun büyüme hızını ABD'nin büyüme hızıyla karşılaştırdığımızda ABD'nin büyüme hızının artmaya devam ettiğini görüyoruz. Bu doları destekleyecek, euroyu bastıracak. Bu nedenle, 1,03 ve 1,02 seviyelerine doğru herhangi bir gerileme olmasa bile, Euro/Dolar tarafında kısa vadede güçlü bir yükseliş ivmesi beklemememiz gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.