İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri dikkat! MEB'den devamsızlık kararı: 10 günden sonra...

İlkokul, ortaokul, lise öğrencileri dikkat! MEB'den devamsızlık kararı: 10 günden sonra...

Okulların tatil olmasına çok az zaman kaldı, bu süreç içinde okula gitmeyen çok fazla öğrenci olur. Gideneler öğrenciler ise yıl içinde devamsızlık süresini dolduranlardır genelde. İşte M.E.B öğrencilerin yüzünü güldürecek o haberi verdi. İşte detaylar…

Yıl içinde birçok öğrenci ya hastalık yada başka sebepler ile okula gidemediği zaman devamsızlık yapma süresini kullanır ama bu süre aşılırsa çok büyük sıkıntılar yaşanır. İşte M.E.B öğrencilerin bu durumu için yeni bir düzenleme yaptı. Detaylar haberimizde…

banka

ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIK SÜRESİ KAÇ GÜN OLACAK, DEĞİŞTİ Mİ? MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI'NDAN YENİ KARAR!

Millî Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Hakkında Yönetmelikte değişiklik yaptı. Öğrenci devamsızlığıyla ilgili yeni bir karar alındı. Okul öncesi eğitim kamu kurumlarında ücretsiz olacak. Bir öğrencinin devamsızlık yapması için doğru gün sayısı kaçtır? Bu değişti mi Millî Eğitim Bakanlığı'ndan yeni karar!

Öğrenci devamsızlık süresi MEB tarafından alınan kararla değişti. Millî Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği değişikliği Resmî Gazete'de yayımlandı. Okul öncesi eğitim resmî kurumlarında alınan materyal ücreti kaldırıldı. Peki öğrenci devamsızlık hakkı kaç gün, değişti mi? İşte detaylar haberimizde…

ÖĞRENCİ DEVAMSIZLIK SÜRESİ KAÇ GÜN?

Millî Eğitim Bakanlığı, okul öncesi eğitim ve ilköğretim tesislerine ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı. Yeni karar Resmî Gazete'de yayımlandı. Karar verildikten sonra 5 gün üst üste devam etmeyen öğrenci velilere e-posta veya SMS ile bildirilir.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM ÜCRETSİZ Mİ OLDU?

Kamu kurumlarında okul öncesi eğitim hizmetleri ücretsiz yapılacak. Karar verildikten sonra çocukların yemek, temizlik hizmetleri ve eğitim programları için malzeme giderleri alınmayacaktır.

BİRÇOK KARAR DEĞİŞTİ

Millî Eğitim Bakanlığınca yeni alınana kararlar şu şekilde:

Herhangi bir sebep göstermeden 5 gün üst üste okula gelmeyen çocukların durumu velilere e-posta veya SMS ile bildirilecek. 10 gün okula gitmeyen çocukların velilerine okul idaresinden yazılı uyarı gönderilir.

Devlet okul öncesi kurumlarında okul öncesi hizmetler ücretsiz olacak ve daha önce beslenme, temizlik hizmetleri ve çocuk eğitim programlarının yürütülmesi için alınan ücretler artık alınmayacaktır.

Yemek saatlerinde çocuklara eşlik etmesi gereken öğretmenler ve yardımcılar, ücretsiz okul yemeklerinden yararlanır. Diğer okul personeli de günlük yemek bedeli haftalık veya aylık olarak ilgili hesaba peşin olarak yatırıldığı takdirde yemek hizmetlerinden faydalanabilir.

“Muhasebenin muhtemel (kanıt) belgelere dayanması ve mali sonuçları olan tüm işlemlerin, bakanlık tarafından kurulan Merkezi Bilgi Sistemine (TEFBİS) muhasebeleştirilmesi ve kaydedilmesi.”

1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren okul yöneticilerinin velilerden aldıkları aylık katkı payları için kamu bankalarında açılan okul öncesi aidat hesaplarının bakiyesi okul aile birliği hesaplarına aktarılacaktır.

Kaynak:Akşam Haberi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.