Devlet, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine maddi destek sağlıyor! Çocuk yardımı ödemeleri ne kadar?

Devlet, İlkokul, Ortaokul ve Lise öğrencilerine maddi destek sağlıyor! Çocuk yardımı ödemeleri ne kadar?

Devlet, öğrencilerin eğitim masraflarına yardımcı olmak için ilkokul, ortaokul ve lise ayrımı yapmadan ödeme yapacağını duyurdu. Ayrıca başvuru için T.C. kimlik kartı yeterli olacak.

Devlet, ihtiyaç sahibi kişilere birçok destek ödemesi yapmaktadır. Çocuk yardımı parası, okuyan çocukların eğitim masraflarına katkı sağlamak amacıyla devlet tarafından yapılan yardım ödemelerinden biridir. Peki, çocuk yardımı parası başvuru şartları nelerdir? Tüm detaylar aşağıdadır.

Çocuk yardımı parası için başvuru yapmak isteyen ailelerin bazı şartları taşıması gerekmektedir. Çocuk yardımı parası öğrencinin öğrenim seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. SED ödemeleri, çocuğu eğitim alan aileler için yapılan bir yardım türüdür. Çocuk yardım parasına e-devlet platformu üzerinden başvuru yapılabilir ya da İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bizzat dilekçeyle başvuru yapılabilir.

Başvuruları yapan kişilerin ihtiyaç sahibi olduğu tespit edildikten sonra, çocuk yardımı ödemelerinden faydalanabilirler. Çocuk yardımı parası için aranan şartlar arasında en önemli koşul, hane başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin 1/3’üne denk gelmesidir. Bu tutarın altında bir gelire sahip olan aileler söz konusu destek ödemesine başvuruda bulunabilirler. Mevcut sosyal destek programlarından faydalanan kişiler, ek olarak çocuk bileşeninden de yararlanma hakkına sahiptirler. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine devlet desteği verilmektedir.

Çocuk yardım parası, ailelerin çocuk sayısına göre yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödemeler, çocuk başına ödenmektedir. Çocuk başına ödenen ortalama tutar, 2 bin 337 TL’den 3 bin 38 TL'ye yükseltilmiştir. Koruyucu aileler için ödenen çocuk başına aylık tutar ise 3 bin 344 TL’den 4 bin 853 TL'ye yükseltilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.