Kur'an-ı Kerime baktığımız zaman "SALİH AMEL" kavramı üzerinde çok durmaktadır. Ayeti kerimelerde genellikle "iman etmek" kavramindan sonra "salih amel"den çok bahseder. Bakara suresinin 25. ayet-i kerimesinde Yüce Rabbimiz şöyle buyurmaktadır. " İman edip salih amel işleyenler için hazırladığımız altından ırmaklar akan cennetle müjdele" buyurmaktadır. Buna benzer onlarca ayet-i kerime mevcuttur.( Asr suresi ayet;3, Nisa suresi ayet;122, Tin suresi ayet:6) ilk aklıma gelen ayetlerdir.
Öyle ise; "AMEL-İ SÂLİH" nedir ? sorusu akla gelmektedir. Ben deniz müsaadelerinizle bir Kur'an talebesinin talebesi olarak bu konuyla ilgili mülâhazalarımı kısaca kaleme almak istedim. İnşallah muvaffak olurum ve kıymetli din kardeşlerimin duyarlılıklarina bir nebzecik de olsa katkı sağlamış olurum.
AMEL-İ SÂLİH demek; gelene gitmek değil, gelmeyene gitmendir.
AMEL-İ SÂLİH demek; imsaktan iftara kadar yemeden- içmeden oruç tutmak demek değil, inanarak ve sevabını Allah Teâlâ'dan isteyerek bütün uzuvlarınla oruç tutmak demektir.
AMEL-İ SÂLİH demek; isteyene vermek değil, ihtiyaç sahibini bukup gücün nispetinde yardımda bulunmak demektir.
AMEL-İ SÂLİH demek,; halkımızın tevdi ettiği emaneti kendi nefsi ve yakin çevresi için kullanmak değil, o emaneti halkı için eşit şartlarda kullanmak demektir.
AMEL-İ SÂLİH demek; devletim bana ücret vermiyor diye asan öğretmen gibi değil, her zamanki gibi dersini en iyi bir şekilde vermeye çalışmak demektir.
AMEL-İ SÂLİH demek; yaptığımız faydalı işleri "ÜCRET" anlayışıyla değil, "ECİR" anlayışıyla yapmak demektir.
SALİH AMEL demek, bize iyilik yapana iyilik yapmak değil, bize kötülük yapana iyilik yapmak demektir. Bize iyilik yapana daha büyük iyilikle karşılık vermektir.
SALİH AMEL demek; yaratılanı görüp övmek değil, yaratılanın muhteşemliğinden hareketle Yaratıcıya varmak ve onun Yüceliğine teslim olmaktır.
SALİH AMEL demek, belli ibadet zamanlarında Rabbini hatırlamak değil, hayatın her aninda, (kıyamda rükuda, secdede, yatarken, yürürken , yerken- içerken)
Rabbini zikretmek ve " Yerin ve Göğün Yaratılışı" hakkında tefekkürde bulunmaktır.
SALİH AMEL demek, bir takım dünya menfaatler elde etmek i için çalışmak değil, tam aksine Allah Teâla'nın rızasını gözeterek ahiret yurdu için çalışmaktır.
SALİH AMEL demek; makamı ve mevkisi itibarıylâ sunulan bir rüşvet karşısında; ben Allah'tan korkarım alamam bu rüşvetinizi diyebilmektir.
SALİH AMEL demek; cazibesi celb edici bir bayan karşısına çıkıp " Bana yaklaş" demesine karşılık, Hz. Yusuf (as) gibi "EHAFULLAH" diyerek bu teklifi geri çevirmektir.
SALİH AMEL demek; yönetici konumunda olup da kendisini ve ahalisini zenginleştirmek demek değil; tam ansine yöneticilerin fakir, halkı zengin olduğu bir gönetim biçimidir.
SALİH AMEL demek; kendi aleyhinde de olda daima doğrunun yanında olmaktır. Menfaatler uğruna değişim göstermemesidir. Hak tek dahi olsa hakkın yanında yer almalıdır.
Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Rabbim; kâmil manada inanıp SALİH AME işleyenlerden bizleri eylesin. Ebedi âlemde de cennetine girenlerden eylesin. Âmiin!!
Bir dahaki yazımda buluşmak üzere inşallah!
Selâm ve Duâ ile...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.