Ana Sayfa GÜNDEM Konya’da Tarım Meslek Liseleri açılacak

Konya’da Tarım Meslek Liseleri açılacak

233
0

YÖK Zİraat Fakülteleri’ndeki “Tarım Ekonomisi” ve “Tarım Makinaları” bölümlerini üniversitelerin İşletme Fakültelerine kaydırmayı düşünürken eğitimde köklü reforma hazırlanan Milli Eğitim Bakanlığı, pilot şehir olarak seçtiği Konya’da iş garantili yeni nesil Tarım Liseleri açacak.

Ülkemizde mesleki eğitim, kişilere belirli bir meslekle ilgili olarak güncel bilgi ve becerileri teorik ve uygulamalı olarak kazandırmayı amaçlıyor. Türk tarımının geliştirilmesi çiftçiliğin severek yapılmasını ve gençlerin tarıma yönelimleri için tarım meslek liselerinde teorik ve uygulamalı olarak dersler verilmekte idi. Anladığım kadarıyla yeni nesil Tarım Meslek Liseleri, geleceğin yeni nesil ziraat ve tarım mühendislerini yetiştirmeyi hedefliyor.

2017’den beri düşünülen yeni nesil Tarım Meslek Liseleri, Konya Ticaret Borsası ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle anlaşmalı olarak hayata geçirilecek. Tarım Liselerinin üçüncüsü gerçekleştirilen Tarım Orman Şurası’nda ele alınarak tartışıldığı da edinilen bilgiler arasında.

Mustafa BALKAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz