Ana Sayfa EKONOMİ Türkiye’nin yerli ve milli mini askerleri iş başında

Türkiye’nin yerli ve milli mini askerleri iş başında

243
0

Gece-gündüz şartlarında hafif, orta ve ağır sınıf olmak üzere 3 ana kategoride keşif gözetleme, taarruz, haritalama modülü ve KBRN dedektörü de takılabilen insansız mini araçların kalifikasyon testleri tamamlandı seri üretime geçiliyor.

Hafif sınıf kategorisinde yer alan 1. seviye atılabilir insansız kara araçları, toprak yol, oyuk, mağara, bina içi oda, tuzaklama alanı ve benzeri ortamlarda keşif ve gözetleme yapabiliyor, atılabiliyor. 1 kilogramdan hafif araçlar, uzaktan kumanda ile çalışıyor.

2. seviye atılabilir insansız kara araçları, toprak yol, oyuk, mağara, menfez, meskun mahal/kapalı alan, çok katlı bina içinde operasyon öncesi keşif, gözetleme, tuzak tespiti ve emniyet operasyonları gerçekleştirebiliyorlar. Atılabilen, merdiven çıkabilen, 3 kilogramdan hafif bu araçlar, keşif-gözetleme modülü gibi faydalı yükler taşıyabiliyor, tam otonom, yarı otonom, uzaktan kumandalı olarak görev yapıyor.

3. seviye insansız kara araçları ise toprak yol, oyuk, mağara ve benzeri ortamlarda keşif-gözetleme kabiliyetiyle birlikte geniş arazi bölgelerinin ve meskun mahalde bulunan oda/alanların operasyon öncesi karar destek sağlamak ve emniyet almak maksadıyla haritalanmasını yapabiliyor. Merdiven çıkabilen, 6 kilogramdan hafif bu araçlar, keşif-gözetleme, genişletilmiş gözetleme, tuzak tesbiti ve imhası, haritalama, KBRN modülleri taşıma gibi görevler icra edebiliyor. Araçlar, yarı otonom, uzaktan kumandalı olarak komuta edilebiliyor.

Emniyet güçlerimize Hayırlı olsun.

İlhami PEKTAŞ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz