Ana Sayfa EKONOMİ Tahvilin Terminolojisi

Tahvilin Terminolojisi

155
0

Tahvil, gelecek vaat eden ödemeler karşılığında bugün yatırımcılardan para toplamak için devletler veya şirketler tarafından satılan bir yatırım aracıdır. Tahvilin vadesi, yapılacak tüm ödeme tutarlarını ve tarihlerini gösteren tahvil sertifikasının bir parçası olarak tanımlanmaktadır. Bu ödemeler tahvilin vade tarihi olarak adlandırılan son geri ödeme tarihine kadar yapılmaktadır. Geri ödeme tarihine kadar kalan süre, tahvilin süresi olarak bilinir.

Tahviller genellikle sahiplerine iki tür ödeme yapmaktadır. Bir tahvilin vaat edilmiş faiz ödemelerine kupon denir. Tahvil sertifikası tipik olarak kuponların tahvilin vade tarihine kadar periyodik olarak (örneğin, altı ayda bir) ödeneceğini belirtir. Bir tahvilin anaparası veya gerçeğe uygun değeri, faiz ödemelerini hesaplamak için kullandığımız kavramsal tutardır.

Her kupon ödemesinin miktarı tahvilin kupon oranı ile belirlenir. Bu kupon oranı ihraççı tarafından belirlenir ve bono sertifikasında belirtilir. Kural olarak, kupon oranı APR olarak ifade edilir. Her kupon ödemesinin tutarı CPN olarak isimlendirilir.

Örneğin, kupon oranına ve altı aylık ödemeye sahip 1000 $ tahvil her altı ayda bir 1000 * 10(% kupon ödemesi) / 2 = 50 $ ödeyecektir.

Sıfır Kuponlu Tahvil

En basit tahvil tipi, kupon ödemesi olmayan sıfır kuponlu bir tahvildir. Yatırımcının aldığı tek nakit ödeme, vade tarihindeki tahvilin değeridir. ABD devlet tahvili olan ve bir yıla kadar vadesi bulunan hazine bonosu sıfır kuponlu bonolardır. Sonuç olarak, vade tarihinden önce, sıfır kuponlu tahvilin fiyatı piyasa değerinden düşüktür.

Vadeye Kadar Verim

Bir tahvilin vadesine getirisi, söz verilen tahvil ödemelerinin bugünkü değerini tahvilin cari piyasa fiyatına eşit kılan iskonto oranıdır. Sezgisel olarak, sıfır kuponlu bir tahvil için vadeye getirme getirisi, yatırımcı olarak tahvili vadeye kadar tutmaya ve vaat edilen kıymet bedeli ödemesini almaya kadar kazanacağınız getiridir.

Kupon Tahvili

Kupon tahvilleri sıfır kuponlu tahvil gibi yatırımcılara vadesi geldiğinde değerlerini öder. Ayrıca, bu tahviller düzenli kupon faiz ödemeleri yapar. İki tür hazine kuponu menkul kıymeti şu anda finansal piyasalarda işlem görmektedir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz