Ana Sayfa EKONOMİ Piyasalarda dün neler yaşandı? Bugünün gündeminde neler var?

Piyasalarda dün neler yaşandı? Bugünün gündeminde neler var?

180
0

Dün güne pozitif açılışla başlayan endeks ikinci seans ortalarında 113,400’lere kadar tırmanmış olsa da, sonrasında gelen kar satışlarıyla geri çekildi ve günü %1,07 değer kazancıyla 112,600 puanla kapattı.

Jeopolitik kaygıları göz önünde bulundurarak açılışta satıcılı olmasını beklediğimiz endekste 111,700’ü ilk destek olarak takip edeceğiz. Bu seviyenin altında kalınması halinde ise 110,000’lere geri çekilme hız kazanabilir.

Olası tepki alımları karşısında ise 113,400 yeniden test edilebilir.

Dolar/TL ise dün güne düşüşle başladı. Seans boyunca yükseliş eğilimi gösteren kur, günü %0,01 değer kaybıyla 5,9770 seviyesinden yatay bir şekilde tamamladı.

Yurtdışı piyasalarda ise 5,9880 seviyesine kadar yükseliş gösteren Dolar/TL, an itibariyle 5,9740’tan işlem görüyor.

Bu seviyenin üzerine yeniden çıkmasıyla yükselişte ivme kazanacak olan kur, 6,00 seviyelerini test edebilir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 5,9580’i destek olarak takip edeceğiz.

Bugünün Gündeminde …

İran, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Irak’taki el-Esed ve Erbil üslerine 12’den fazla balistik füze ile saldırı düzenledi. İran devlet
televizyonu, saldırıda 80 ABD’linin öldüğünü iddia etti.

Öte yandan Trump, saldırılara ilişkin, “Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda.” değerlendirmesinde bulundu.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman da İran’ın muhtemel saldırılarına karşı Pentagon’un tüm tedbirleri aldığını ve söz konusu iki üssün de İran’ın saldıracağına yönelik belirtiler üzerine teyakkuza geçirilmiş
olduğunu kaydetti.

Yurtiçi veri gündemine baktığımzıda seans sonlarına doğru Hazine Nakit Dengesi verisi açıklanacak. Önceki dönem 7,9mlr olarak
gerçekleşmişti.

Yurtdışı veri gündeminde ise seans başında Almanya Fabrika Siparişleri verisi açıklanacak.

Öğlen saatlerinde ise Euro Bölgesi Tüketici güveni yayınlanacak.

İkinci seansın ortalarında ise ABD tarafında ADP Tarım Dışı İstihdam değişimi verisini takip ediyor olacağız. Önceki dönem 67bin olarak açıklanan veride beklenti 160bin.

Açılış Öncesi Yurtdışı Piyasalar …

Yurtdışı piyasalara baktığımızda, Asya piyasaları Iran’ın Irak’taki ABD üslerine yaptığı saldırı sonrası artan altın ve petrol fiyatlarıyla beraber satıcılı bir seyir izliyor.

Avruğa piyasaları da açılışta negatif olması beklenirken, Amerika vadelileri de an itibariyle negatif hava hakim.

EUR/USD ise, yükseliş trend kanalı alt bandı ve 22 günlük

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz