Ana Sayfa EKONOMİ Ev Ekonomisi Nedir?

Ev Ekonomisi Nedir?

201
0

Ekonomi Nedir ?

Ekonomi günlük hayatta çok sık karşılaştığımız bir kelimedir. Bireylerin günlük yaşamlarını etkileyen parayla ilgili unsurların ortak ifadesinin ekonomi kavramı olduğu konuşma dilinde düşünülmektedir. Ancak bir bilim dalı olarak ekonomi daha geniş çerçeveli bir kavramdır.

Ekonominin Kelime Anlamı

Ekonomi kelimesinin kökeni Yunancadan gelmiştir. Oikonomia kelimesi Yunancada ev idaresi demektir. Ekonomi bir evin içindeki bireyler yani aile üyeleri arasındaki iş bölümünü, hane halkının aldığı kararları içine alan bir bilimdir. Bu kararların nasıl uygulanacağıyla ilgili bilgi verir. Küçük ölçekte aile üyeleri için geçerli olan bu kapsam büyük ölçekte toplum için de geçerlilik taşır.

Ev Ekonomisi

Ev ekonomisi bir bilim olarak incelendiğinde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin eğitimi içinde yer almış evrensel nitelikte uygulamalı bir bilim dalı olarak ele alınmıştır. Ev ekonomisinin tüm etkinlikleri birey, aile, toplum ve evin gelişimi için açıklanmıştır.

Ev Ekonomisin Amacı

Ev ekonomisi; gelişen bilim ve teknolojiye bağlı olarak ev ve aile hayatını geliştirmeyi amaçlayan, temel yapısını ve ilkelerini fen, doğal ve sosyal bilimlere ve sanata dayandıran uygulamalı bir bilim dalıdır. Ev ekonomisi, fen bilimleri, doğal bilimler, sanat, sosyal bilimlerden aldığı ilkeleri ev hayatının gelişimi için kullanmaktadır. Ev ekonomisi, ilgili bilim dalları ile kendi alanında yapılan araştırmalardan elde edilen bilgilerden yararlanarak devamlı gelişen hareketli ve aktif bir yapıdadır.

Evde Para Tasarrufu Yapmak İçin İpuçları

1-) Aylık Gelir – Gider Tablosu Oluşturun

2-) Tasarruf Yapabileceğiniz Giderleri Belirleyin

3-) İstek ve İhtiyaç Ayrımına dikkat ederek İhtiyaçlarınıza Öncelik Verin

4-) Sigara yada Alkol Gibi Alışkanlıklarınızı Azaltın

5-) Kullanmadığınız Ürünleri İkinci El Ürün Satan İnternet Sitelerinde Satın

6-) Tasarruf Yaptığınız Paraları Biriktirin

7-) Ve en önemlisi SABIRLI OLUN !

Ev ekonomisi ile ilgili yukarıda verdiğimiz bilgiler doğrultusunda her evde hayatı kolaylaştırmak için bu bilimi temele indirgeyip dikkat edilmesi gereken kurallar oluşturulmalıdır. Bu kuralların temel aile de oluşur. Aile de elektrik tasarrufu, su tasarrufu, abur cubur yiyeceklere olan yoğun talebin azaltılması, geri dönüşüm gerektiren eşyaların gerekli yerlere ulaştırılması temel kuralların başlıca örnekleridir.

Ev ekonomisi ailede doğan, çevre bilimlerde gelişen ve toplumda büyüyen bir olgudur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz