Ana Sayfa EKONOMİ En Çok Kazandıran 5 Yatırım Araçları

En Çok Kazandıran 5 Yatırım Araçları

284
0

İnsanlar paralarını en iyi şekilde nasıl değerlendireceklerini araştırıp, kendilerine uygun olanını ve en karlı yöntemi seçmeye çalışmaktalar. Günümüzde insanların rahatlıkla paralarını bağlayabilecekleri birçok kazançlı yatırım araçları bulunmaktadır. Eğer elinizde mevcut nakit aranız varsa ve bu paranız faizsiz ve vadesiz boş bir hesapta ise daha fazla vakit kaybetmeyin deriz. Çünkü paranız durduğu yerde değer kazanmayacağı gibi muhtemelen büyük ihtimalle değer kaybedecektir.

Günümüz şartlarında işin doğrusu paranız vadeli hesapta bile olsa değer kazanıyor dememiz çok zor olacaktır. Bu yüzden kesinlikle daha iyi ve daha karlı bir yatırım aracı ile paranıza para katmanız mümkün olacaktır. Eğer paranızı ne tür yatırım araçlarında değerlendireceğinizi bilmiyorsanız, sizler için ülkemizde günümüz 2019 yılı şartlarında en iyi ve en karlı yatırım araçları tarafımızca değerlendirilerek belirlenmiştir.

Burada şu uyarıyı da söylemeden geçemeyiz, her ne kadar kar getiriyor olsa da bütün yatırım araçları aynı zamanda risk de taşımaktadır. Bu sebeple bazen tam tersi olabilmekte ve zarar da edebilmektesinizdir. Bu sebeple ekonomi piyasasını iyi okuyabilmeli ve yatırımlarınızı ona göre değerlendirmelisiniz. Hatta bazen paranızı tek bir yatırım aracına değil birkaç farklı yatırım aracına bağlamak bazen daha iyi olmaktadır. Şimdi sizlerle en karlı olan yatırım araçlarını hep birlikte inceleyelim.

1-) Borsa – Hisse Senedi (Risk:10/7)

Günümüz dünyasında en çok tercih edilen ve kullanılan en popüler yatırım araçları arasında hisse senetleri satın alma işlemi yer almaktadır. Özellikle değişken olan piyasa koşullarında çok kar getirebileceği gibi yine aynı şekilde çok zarar da ettirebilmektedir. Bu yüzden yüksek bir risk oranına sahiptir. Bu yatırım aracını daha çok uzun vadede düşünmenizi tavsiye ederiz. Çünkü uzun vadede daha çok ve yüksek kazançlar getirebilmektedir.

Hisse senedi alma ve satma işlemleri de öyle çok karışık işlemler olmamaktadır, kolaylıkla evinizden ya da işyerinizden internet aracılığı ile satın alabilirsiniz. Eğer ilk kez hisse senedi alıyorsanız kesinlikle sermayenizin tamamını yatırmayın deriz. İlk başlarda %10-%15 gibi bir kısmını bağlamanızda fayda vardır. Sonrasında işi iyice öğrendiğinizde bu miktarı artırabilirsiniz.

2-) Faiz (Risk:0)

En risksiz yatırım aracı olarak görülen faiz, dünyanın hemen her yerinde en güvenli ve en iyi yatırım aracı olarak görülmektedir. Faiz denilen sistem aslında nakit paranızı bankaya kullanması için borç olarak vermenizdir. Mesela siz bankaya diyelim ki 200.000 TL verdiniz ve bankadan da bu parayı 1 yıl boyunca çekmeyeceğinizi taahhüt ederseniz banka da size bir yıl sonunda 240.000 vermeyi taahhüt eder.

Ülkemizde ve dünyada herhangi bir riski bulunmadığı için insanlar arasında en risksiz yatırım araçlarından birisi olarak görülmektedir. Fakat eğer bulunduğunuz ülkede enflasyon rakamları çok yüksek ise, faiz geliri sizlere oldukça az bir kazanç sağlayacaktır. Bu yüzden faiz sistemi çok karlı olmamakla birlikte riski sevmeyenler için uygun olmaktadır.

3-) Döviz (Risk:10/4)

Halihazırdaki mevcut paranızla döviz alım satımı yapmak veya paranızı direkt dövize yatırmak da kazançlı yatırım araçları arasında yer almaktadır. Eğer belli başlı Eolar, Euro, Sterlin gibi dövizleri tercih ederseniz risk alma oranınız azalacaktır. Fakat bunların haricindeki para birimlerinde risk oranınız da yükselecektir. Özellikle Uzak Doğu, Orta Asya ve Güney Amerika para birimlerini çok tercih etmemenizi öneririz. Dövize yapılacak yatırımlarda genelde tek birine yüklenmek yerine yatırımlarınızı çeşitlendirmenizi öneririz.

4-) Yatırım Fonu (Risk:10/2)

Çoğunlukla bankalar ve bazı aracı kuruluşlar, parasını nasıl değerlendireceğini bilemeyen müşterilerini yönlendirdiği bir takım yatırım fonları oluşturmuştur. Bu yatırım araçları da aslında bir nevi vadeli hesap gibi çalışmaktadır. Ancak bunda elde edilecek gelir oranları değişebileceği gibi bazen zarar da edilebilmektedir.

5-) Altın (Risk:10/3)

Altın özellikle ülkemizde insanlar için riski en az ve yine uzun vadede en karlı yatırım araçları arasında olmaktadır. Çünkü altının genelde uzun vadede değeri hep yükselmiş ve yükselmeye de devam etmektedir. Bu sebeple genelde uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız altını tercih etmeli ve alırken de saf altın almaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde ayarı düşük olarak alınan altınların değer kaybetme oranı yüksek olmaktadır. Ayrıca altınları rahatlıkla kendinizde saklayabilir ya da yine bankalarda altın hesabı açtırarak bir yandan üzerine altın eklemesi de yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz