Ana Sayfa EKONOMİ Dolar Neden Bu Kadar Yükseliyor?

Dolar Neden Bu Kadar Yükseliyor?

215
0

Türk lirasının dolar ve euro karşısındaki değer kaybı gün geçtikçe düşerken, insanların aklına belirli bir soru takılıyor.

Dolar Neden Bu Kadar Yükseliyor?

            1 Doların 7.5 TL’yi gördüğü son aylarda, dolarda belirli bir düşme kat edilmişti.. Fakat sene başında 3 TL’den işlem gören son özellikle son aylarda oldukça yükselen dolar, nasıl bugün 5.6 TL olabiliyor?

Döviz kurunu inceleyip detaylı sonuçlara varan ekonomistler dolar kurundaki bu yükselmenin birçok nedenine değiniyor.

Dolar Endeksinin Dünyada Güçlenmesi

Dolar endeksinin yükselip; doların euro karşısında değer kazanması. Euro karşısında değer kazanan dolar, aslında diğer tüm para birimleri karşısında da değer kazanıyor ve bu da Türk lirasının değer kaybetmesine neden oluyor.

Devletin ve Şirketlerin Dış Borç Ödemeleri

Türkiye’nin 2018 yılında yapması gereken dış borç ödemesi 93.5 milyar dolar. Bu dönemde yapılan döviz talebi de haliyle dolar kurunu etkiliyor ve doların türk lirası karşısında değer kazanmasını sağlıyor.

Doviz Borcundan Dolayı Risklerini Azaltmak  İsteyen Şirketler

Başka bir neden ise, ek döviz talebi olarak değerlendiriliyor. Dolar’ın yükseldiğini gören finans kuruluşları, dolar açığını dolar daha fazla yükselmeden kapatmak istiyor ve ek gelir talebinde bulunuyorlar. Bu da dolar kurunun yükselmesine sebebiyet veriyor.

Halkın Dolara Yönlenmesi

Doların bu denli yükseldiğini gören halk da, doların daha da yükselmesini sağlıyor. Önceleri dolar yükseldiğinde halk daha fazla yükselmeyeceğini düşünerek dövizlerini bozdurur, doların düşmesine neden olurlardı ama şu zamanlarda dolar daha da yükselmeden dolar satın alıp zirveye ulaştığında bozdurmayı planlıyorlar. Doları bir yatırım olarak gören ailelerin bu tutumu, doların ve faizlerin yükselmesine zemin hazırlıyor.

Devletin Yanlış Politikaları ve  Serbest Piyasa Ekonomisini Manipule Etmeye Çalışması

Devletin serbest piyasayı etkileyecek şekilde seçim öncesi devlet bankaları aracılığıyla döviz satıp doları baskılamaya çalışması sonucu Merkez Bankası rezervlerindeki büyük döviz erimesinin yabancı yatırım şirketlerinin dikkatini çekti ve Jp  Morgan dolar hedefini 5,90 olarak belirlemesi sonucu yabancılar risklerini düşürmek için dolara geçmeye başladı . Devlet ise Dovizdeki yükselişi seçim öncesi baskılamak için swap oranlarını düşürerek yurt dışı piyasalarda  Tl kıtlığı yaratınca , Londra piyasalarında gecelik TL faizleri %1000 ‘ e kadar çıktı .Yabancı yatırımcıda TL bulabileceği alanlarda elindeki riskleri azaltmak için hisse senetlerini ve tahvilleri satmaya başladılar . Buda kurda yüksek bir volatiliteye neden oldu.

Yılbaşından beri geçen şu kısacık dönemde Türk lirasının bu denli değer kaybetmesi, şimdiye kadar görülmüş en kısa sürede en büyük değer kaybına işaret ediyor. Gelen zamlar, yükselen faizler, bir günde onlarca lira zam alan altın ve sürekli değişen döviz kuru halkın endişelenmesine ortam hazırlıyor. Aldıkları maaşı ince eleyip sık dokumaya başlayan halk, marketlerde yükselen ihtiyaç fiyatlarından da oldukça rahatsız. Ay sonunu nasıl getireceklerini kara kara düşünüyorlar. Ekonomistler, bankalar ve diğer kuruluşlar bu zamları engellemek, dolar, altın ve euroyu düşürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz